Popularność aloesu ma długą tradycję. Doceniali go najwięksi tego świata – Kleopatra, czy też król Salomon. Dostępny na wielu sklepowych półkach preparat znany był już w czasach starożytnych. Nie tylko Europa korzysta z dobrodziejstw aloesu. Chińscy i japońscy mistrzowie medycyny często stosowali go w swoich zabiegach. Trudno znaleźć inny specyfik o tak silnych właściwościach regenerujących i łagodzących. Aloes działa odprężająco, dlatego Żydzi wykorzystywali wyciąg z liści rośliny. Jest niezwykle aromatyczny. Kosmetyki na jego bazie mają wyjątkowy zapach. Aloes w czasach romantyzmu stał się inspiracją dla jednego z Trójki Wieszczów – Juliusza Słowackiego, który w swoim wierszu Testament mój zachwycał się nad jego walorami. Hindusi wierzą, że aloes, kamfora i szafran umożliwiają ludziom zdobycie nieba boga Śiwy.
Aloes znalazł wiele zastosowań w kosmetyce i medycynie. Zwalcza konkretne dolegliwości, ale także wspomaga działanie innych substancji leczniczych.
Rodzaje aloesu
Aloes to tak naprawdę wiele gatunków roślin. Najbardziej znany jest aloes zwyczajny, określany jako Aloe vera. Inna popularna odmiana to aloes drzewiasty. Niezależnie od gatunku, roślina jest bardzo ładna i dodaje uroku każdej przestrzeni. Dodatkową zaletą są właściwości lecznicze. Roślinę można uprawiać także w domowych warunkach. Poszczególne typy aloesu zalicza się do drzewiastych albo bezłodygowych. Charakteryzują się ciekawą budową i morfologią. Drzewa aloesowe mają u podstawy pnia liście. To z nich pozyskuje się popularne preparaty. Osiągają bardzo duże rozmiary. Rośliny uprawiane są od dawna, jednak to w ostatnim czasie zyskały ogólne poważanie i popularność.
Aloes właściwości
Aloes stanowi bogactwo cennych pierwiastków, takich jak: mangan, chrom, potas, sód, magnez, cynk, czy żelazo. Zawiera w sobie także wiele witamin i aminokwasów. Wyciąg z liści aloesu działa pobudzająco, a ponadto, leczy rany i podrażnienia. Jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Wielu kosmetologów zaleca stosowanie żelu z aloesu w przypadku leczenia chorób skóry.
W medycynie aloes cieszy się dużym uznaniem, ze względu na właściwości oczyszczające. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ ekstrakt może obniżyć stężenie cennych dla zdrowia enzymów. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży. Największą skuteczność aloes wykazuje w leczeniu oparzeń. Liście rośliny, nałożone na podrażnioną skórę przyśpieszają proces gojenia. Preparaty aloesowe zalecane są także osobom, które zmagają się z owrzodzeniami i odleżynami. Kojące właściwości rośliny uśmierzają ból, stąd duża popularność produktu w dziedzinie neurologii. Przeprowadzone eksperymenty udowodniły, że aloes obniża stężenie cukru we krwi i poprawia krążenie krwi. Co ciekawe, specyfik wspomaga ogólną kondycję organizmu, wspomagając jego odporność. Pobudza nasze komórki do działania, dzięki czemu wiele chorób nie ma tak silnego przebiegu.
Aloes zastosowanie
Aloes ma właściwości lecznicze, dlatego z jego soku wytwarza się olej. Wyciąg z aloesu przyśpiesza proces gojenia się ran. Wiele wodnych substancji powstaje na bazie liści rośliny. Aloes cieszy się ogromnym uznaniem kosmetologów. Kremy i maści z wyciągu rośliny poprawiają wygląd skóry, nawilżając ją.
Aloes na twarz
Aloes łagodzi wszelkie stany zapalne skóry, odżywia jej komórki i poprawia ogólna kondycję. Niweluje problem ze świądem i rozszerza naczynia krwionośne. Zaleca się jego stosowanie w przypadku dolegliwości cery, wywołanych trądzikiem, czy oparzeniami.
Żel aloesowy
Żel aloesowy stosowany rano i wieczorem, redukuje niedoskonałości, zamyka pory i dodaje cerze naturalnego blasku i świeżości. Zmarszczki zostają spłycone, dzięki czemu skóra staje się gładka i odmłodzona. Zaleca się jego stosowanie w przypadku podrażnień, spowodowanych depilacją laserową. Właściwości aloesu docenią również osoby, których odcień skóry nie jest jednolity. W tym przypadku należy wmasowywać regularnie żel w konkretne miejsca. Aloes świetnie radzi sobie z oparzeniami skóry, wywołanymi zbytnim nasłonecznieniem. Szczególnie osoby z wrażliwą cerą powinny stosować maści na bazie rośliny, ponieważ redukują one wszelkie zaczerwienienia, pomagając uzyskać ładny, brązowy kolor skóry. Dzięki właściwościom nawilżającym, ekstrakt jest idealny w walce z łuszczycą. Aloes z dodatkiem cukru i soku z cytryny jest naturalnym peelingiem, a połączony z cieniem do oczu, podkreśla wygląd brwi.
Sok z aloesu na trądzik
Sok z aloesu zalecany jest dla osób, dotkniętych trądzikiem. Co ciekawe, po kuracji można nakładać normalny makijaż, ponieważ specyfik jest delikatny i lekki. Aloes świetnie komponuje się z innymi preparatami, które stosuje się w leczeniu trądziku oraz witaminami: C i E.
Przyczyną choroby są bakterie, rozwijające się w beztlenowym otoczeniu. Aloes skutecznie je niszczy, przyśpieszając regenerację komórek.
Sok z aloesu pozyskuje się z liści rośliny. Należy je oderwać i przechowywać w chłodnym miejscu przez kilkanaście minut. Przy pomocy blendera, rozdrobnione liście oddadzą cenny miąższ. Sok można kupić także w sklepie, należy jednak uważać na inne substancje, zawarte w produkcie, ponieważ często szkodzą one organizmowi.
Aloes na włosy
Sok aloesowy wspomaga działanie wielu szamponów. Popularne są maski i odżywki na bazie rośliny. Okład aloesowy łagodzi podrażnienia skóry głowy i regeneruje jej uszkodzoną strukturę. Dzięki żelowi, włosy zyskują lekkość i stają się bardziej nawilżone.
Z aloesu można przygotować mgiełkę do włosów. W tym celu należy połączyć sok z panthenolem i keratyną. Niewielka ilość wody sprawi, że uzyskamy skuteczną płukankę, które zapewni włosym blask i wygładzenie. Żel aloesowy zwalcza problemy z łupieżem. Bez obaw można stosować go kilka razy dziennie, ponieważ aloes jest niezwykle delikatnym specyfikiem. Włosy staną się wtedy zdrowe i nie będą ulegać przetłuszczaniu. Żel zapobiega także rozdwajaniu końcówek.
Aloes na łuszczycę
Aloes zawiera wiele cennych substancji, które pomagają zwalczyć problem z łuszczycą. Rany wywołane chorobą zostają złagodzone, a ponadto, zapobiega powstawaniu nowych. Skuteczność terapii aloesowej w dużym stopniu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Faktem jest jednak, iż ekstrakt zabija wiele bakterii, które atakują organizm. Jako naturalny magazyn wody i minerałów, nawilża podrażnioną skórę i chroni uszkodzone tkanki przed kolejnymi działaniami łuszczycy.
Najskuteczniejszy jest żel. Można przygotować go w domowych warunkach. Należy wymieszać liście rośliny z 400 mg sproszkowanej witaminy C. Warto zadbać, aby liście pozbawione były wierzchniej powłoki. Wyciąg z liści, połączony z witaminą C, ma gęstą konsystencję. Preparat można stosować kilka razy dziennie, nie tylko rano i wieczorem. Żel zachowuje swoja właściwości przez kilka miesięcy, pod warunkiem, że będzie przechowywany w chłodnym i suchym miejscu.
Aloes na oparzenia
Aloes łagodzi wszelkie stany zapalne skóry, zwłaszcza oparzenie. Sok z liści rośliny, przyłożony na podrażnione miejsca, przyśpiesza proces gojenia się ran i regeneruje komórki.
Dieta aloesowa
Aloes wspomaga proces odchudzania, a ponadto, usuwa z organizmu szkodliwe substancje. Aby rezultaty były zadowalające, należy pić 50 ml soku każdego dnia przez cały okres stosowania diety. Wyciąg z aloesu można rozcieńczać wodą, co zapewni właściwą ochronę dla naszej wątroby. Sok z rośliny wytwarza się na bazie świeżych liści. Ważne jest, by taki wyciąg przygotować w naturalny sposób. Powszechnie dostępne suplementy często zawierają dodatkowe, szkodliwe substancje.
Woda z aloesem
Popularna woda z aloesem wytwarzana jest na bazie żelu. W odróżnieniu od soku, nie zawiera ona żadnych dodatków na bazie cytrusów. Woda wspomaga proces utraty zbędnych kilogramów, wpływa kojąco na organizm i pobudza go do działania w przypadku zagrożenia poważnymi chorobami. Naszym komórkom dostarczana jest niezbędna woda i inne witaminy oraz minerały. Nie oznacza to jednak, że każda aloesowa woda jest zdrowa, ponieważ bardzo często zawiera ona szkodliwy cukier. Innymi słowy, produkt zawsze należy pozyskiwać od zaufanych dostawców – np. za pośrednictwem strony www.biopunkt.pl. Z łatwością odnajdziemy tam informacje na temat składników, z których składa się konkretna woda aloesowa.
Napój świetnie wpływa na naszą urodę i kondycję skóry. Chroni cerę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Media dużą mówią na temat trującego smogu. Należy zdawać sobie sprawę, że oddziałuje on negatywnie także na naszą skórę. Dlatego tak ważne jest picie wody aloesowej.
Aloes cena/gdzie kupić
Butelka aloesu o pojemności 750 ml to koszt 27 złotych. Przy zakupie aloesu można jednak trafić na preparaty, które obniżają jego skuteczne działanie przez obecność innych substancji. Sklep internetowy www.biopunkt.pl oferuje sprawdzone produkty, które zawierają rzetelne informacji, na temat składu preparatu. Aloes pozyskiwany jest od najlepszych producentów, dlatego jego właściwości zostają zachowane.