Biotyna występuje także pod nazwą witamina B7 lub witamina H. Ma wiele cennych właściwości, dzięki którym stosowana jest nie tylko w celach medycznych, ale także i w celach kosmetycznych. Odkryto ją przez dr Boasa w 1927 roku. Naukowcy będący w zespole dr Boasa rozpoczęli badania na szczurach. Ich celem było wywołanie poprawy zmian na skórze zwierząt. Produkty mające w składzie witaminę H ( skrót z niemieckiego haut – skóra) znacząco polepszyły stan skóry szczurów.
Biotyna jest konieczna do usprawnienia przemiany materii, wskazana dla diabetyków przez stabilizację poziomu glukozy we krwi. Dzięki biotynie od lat ludzie poprawiają stan włosów, paznokci i skóry. Pomaga także w procesie wchłaniania witaminy C, zwiększa poziom energii, witalność i reguluje nastrój.
Biotyna na włosy
Wszystkie witaminy z grupy B korzystnie wpływają na jakość włosa. Pomimo prawidłowej pielęgnacji, używania dobrych produktów to niedobór tych witamin powoduje, że włosy są matowe, łamliwe, suche oraz nadmiernie wypadają. Witaminy z klasy B są gwarancją wzmocnienia oraz są skuteczne przy wypadaniu włosów. Szczególnie ważna jest tutaj witamina B7 – biotyna. Biotyna na włosy działa rewelacyjnie. Zawiera ona elementy siarki potrzebnej do budowy keratyny, niezbędnej do zdrowego wzrostu włosa. Dodatkowo wspiera syntezę białek, cukrów oraz lipidów odpowiedzialnych za dobrą kondycję włosa.
Odpowiednia dawka biotyny sprawi, że będą one silniejsze i zdrowsze. Suplementy z biotyną zalecane są dla wszystkich osób, które chciałby mieć zdrowe, błyszczące i piękne włosy.
Biotyna na cerę i paznokcie
Biotyna ze względu na swoje właściwości hamuje proces nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Ma to ogromny wpływ na zdrowy wygląd skóry. Z roku na rok liczba zachorowań na tarczycę istotnie wzrasta. Witamina B7 reguluje również istotne procesy gruczołu tarczycowego. Wszelakiego rodzaju jego zaburzenia wpływają negatywnie na stan i kolor skóry oraz na kondycję paznokcia. Skóra także poprzez pozbawienie witalności ulega wcześniejszemu procesowi starzenia.
Biotyna polecana jest także dla osób z problemem osłabionych, rozdwajających się paznokci. Biotyna na paznokcie działa wzmacniająco i pielęgnuje. W ostatnich latach przeprowadzono badania na grupie osób z cienkimi, podatnymi na urazy płytki paznokcia. Aplikowane było 2,5 mg biotyny dziennie w okresie od 6 do 15 miesięcy. Wyniki ukazały 25% poprawę grubości paznokcia wśród 100% badanych.
Biotyna na układ nerwowy
W sytuacjach stresowych takich jak lęk, depresja, nerwica, strach, organizm potrzebuje większej ilości biotyny. Jest ona potrzebna do produkcji hormonów wydzielanych w momentach kryzysowych w celu utrzymania dobrego funkcjonowania relacji mózg – układ nerwowy.
Biotyna współpracuje także z aminokwasami (walina, leucyna i izoleucyna). Jej niedobory mogą objawiać się wzmożonym rozdrażnieniem, stanami lękowymi, a w wyjątkowych sytuacjach nawet urojeniami. Uregulowanie odpowiedniej dawki biotyny przeciwdziała tym procesom i sprawa, że nasz organizm i układ nerwowy jest w dużo lepszej kondycji.
Stwardnienie rozsiane, a biotyna
Biotyna jest uważana za istotny czynnik w wywarzaniu mieliny. Jest to powłoka ochronna włókien nerwowych w mózgu, rdzeniu kręgowy,mm i oczach. Przy stwardnieniu rozsianym, powłoka ta zostaje niemalże całkowicie zniszczona. Zrobiono badania na grupie 23 osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Zaskakującym wynikiem było to, że wykazały owe badania u 90% osób poprawę zdrowia i redukcję objawów po podaniu dużych dawek biotyny.
Biotyna dla diabetyków
Biotyna powinna być włączona do stałej diety osób zmagających się z cukrzycą. Reguluje proces przemiany glukozy w wątrobie. Powstały badania w których to podawano zwiększone dawki biotyny osobom chorym na II typ cukrzycy, odpornych na leczenie. Cukrzyca typu 2 należy do chorób metabolicznych. Objawia się zawyżonym poziomem cukru we krwi i zaburza pracę insuliny. Kiedy do codziennej diety osób badanych podano na czczo suplementy z biotyną, u wszystkich badanych poziom glukozy znacząco spadł.
Niedobór biotyny
Niedobór biotyny w organizmie człowieka nie jest często spotykany, gdyż jest to witamina endogenna, którą organizm sam potrafi wytworzyć. Jednak zmniejszoną ilość biotyny może spowodować terapia antybiotykiem. Również osoby intensywnie trenujące, uprawiające sport lub na dietach odchudzających mogą zauważyć niedobór biotyny. Osoby cierpiące na padaczkę lub z uszkodzoną śluzówką jelita powinny dodatkowo spożywać preparaty z biotyną.
Objawy niedoboru biotyny są liczne. Przede wszystkim można zaobserwować je na ciele. Skóra osoby z niedoborem biotyny jest maksymalnie przesuszona, podatna na podrażnienia( zwłaszcza w okolicy ust i nosa) oraz stany zapalne. Traci swój naturalny kolor i szarzeje. Następnym objawem niedoboru witaminy b7 jest łamliwa, cienka płytka paznokcia z tendencją do kruszenia. Również włosy narażone są na nadmierne wypadanie.
Biotyna należy do grupy nierozpuszczalnej w wodzie. Znaczy to tyle, że nasz organizm nie magazynuje jej, a nadmiar wydala z moczem.
Dawkowanie biotyny
Badania potwierdziły jednogłośnie, że przedawkowanie biotyny… nie istnieje! Badania potwierdziły, że nawet porcja 300 miligramów dziennie, które podaje się osobom ze stwardnieniem rozsianym nie powoduje absolutnie żadnych skutków ubocznych.
Jednak zalecane przez Instytut Zdrowia normy to:
- Niemowlęta 5-6 µg.
- Dzieci w okresie 1 do 3 roku życia 8 µg.
- Dla dzieci w okresie od 4 do 6 roku życia 12 µg.
- Dzieci w okresie od 7 do 9 roku życia 20 µg.
- Chłopców i dziewcząt między 10 a 18 rokiem życia 25 µg.
- Dla dorosłych mężczyzn i kobiet 30 µg.
- Dla kobiet karmiących piersią 35 µg.
Biotyna dla kobiet w ciąży
Podczas tego wyjątkowego okresu ilość biotyny w organizmie znacząco spada, a diametralnie, jej potrzeba wzrasta. Badania potwierdziły, że u około 50% kobiet podczas ciąży występuje niedobór biotyny. Wpływa to nie tylko na samopoczucie kobiety , ale także może spowodować mniejszą wagę płodu.
Naturalna biotyna
Biotyna jest głownie produkowana przez organizm człowieka i wystepuje jedynie w niewielkich ilościach w produktach roślinnych i zwierzęcych. Najwięcej witaminy B7 znajduje się w:
- Wątrobie (100- 200 µg/ 100g)
- Nerkach (5-10 µg/ 100g)
- Wieprzowinie(5-10 µg/ 100g)
- Wołownie(5-10 µg/ 100g)
- Drobiu (5-10 µg/ 100g)
Oraz w produktach:
Żółtku jaj, produktach mlecznych (mleko,ser), otrębach, sardynkach, łososiu, w ciemnym ryżu. Biotyna znajduje się także w warzywach takich jak kukurydza, pomidor, szpinak, marchew, cebula czy burak. W owocach jest w bananach, melonach, arbuzach i brzoskwini.
Produktów z biotyną (oczywiście poza mięsem) nie należy poddawać obróbce termicznej. Gotowanie czy pieczenie powoduje jej częściowy rozkład.
Gdzie kupić biotynę?
Cała gama preparatów z biotyną znajduje się na stronie biopunt.pl Są one sprawdzone i skuteczne. Warto przyjmować suplementy z biotyną w celu poprawienia skóry, paznokci i włosa a także dla poprawienia ogólnej kondycji i zdrowia. Cena biotyny waha się w zależności od ilości dawek dostępnych w sprzedaży.