Co to jest kwas foliowy
Kwas foliowy, to po prostu Witamina B9. Jego nazwa to z łaciny 'folianum’ co oznacza w dosłownym tłumaczeniu 'liść’. Mniej znane nazwy kwasu foliowego to: folacyna, folan, kwas pteroiloglutaminowy lub kwas listny. Jest to jasnożółta substancja łatwo rozpuszczalna w wodzie. Znajduje się w żywności w postaci folianów. Te natomiast nie lubią wysokiej temperatury, niskiego PH ani światła słonecznego. Dla przykładu, świeże liście szpinaku już po 3 dniach trzymane w temperaturze pokojowej, tracą ok 70% zawartości folianów. Dlatego tak ważne jest, by przechowywać warzywa i owoce w lodówce.
Spis treści
- Niedobór kwasu foliowego (awitaminoza)
- Objawy niedoboru kwasu foliowego
- Skutki niedoboru kwasu foliowego
- Nadmiar kwasu foliowego (hiperwitaminoza)
- Kwas foliowy działanie (rola kwasu foliowego)
- Foliowy przed ciążą
- Kwas foliowy w ciąży
- Foliowy dla mężczyzn
- W czym jest kwas foliowy
- Dawkowanie kwasu foliowego
- Kwas foliowy tabletki
- Kwas foliowy cena
Niedobór kwasu foliowego (awitaminoza)
Z brakiem lub niedoborem kwasu foliowego związana jest najczęściej występująca awitaminoza.
-
Objawy niedoboru kwasu foliowego
- Apatia
- Zmęczenie
- Bezsenność lub trudność w zasypianiu
- Trudność w zapamiętywaniu
- Utrata apetytu
- Zajady w kącikach ust
-
Skutki niedoboru kwasu foliowego
- Wady cewy nerwowej u niemowląt (rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie)
- Anemia
- Spowolnienie lub zahamowanie wzrostu, zwłaszcza u dzieci
- Nadpobudliwość, rozdrażnienie, nasilona nerwowość
- Stany lękowe, depresja
- Infekcje jamy ustnej
- Bóle głowy
- Płytki, krótki oddech
- Kołatanie serca
- Osłabienie odporności
- Problemy z trawieniem (biegunka, wymioty)
- Zaburzenia wchłaniania
- Choroba wieńcowa
-
Nadmiar kwasu foliowego (hiperwitaminoza)
Nadmiar wydalany jest wraz z moczem, jednakże zbyt długie przyjmowanie kwasu może spowodować tworzenie folacyny w moczu, które uszkadzają nerki.
Kwas foliowy działanie (rola kwasu foliowego)
- Reguluje podziały komórkowe
- Wspomaga prawidłowy wzrost i funkcjonowanie komórek
- Wspomaga działanie wątroby, żołądka i jelit
- Reguluje układ nerwowy
- Bierze udział w produkcji neuroprzekaźników
- Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego
- Zapobiega wadom cewy nerwowej u niemowląt
- Pomaga wytwarzać sok żołądkowy
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób układu krążeniowego
Kwas foliowy przed ciążą
Kobiety planujące zajść w ciążę, powinny zacząć stosowanie na ok dwa miesiące przed staraniami o potomka oraz przez minimum 12 tygodni ciąży. Ginekolodzy zalecają by dziennie przyjmować 0,4 mg (400 μg). Taka dawka chroni przed ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka (z niej rozwija się mózg i rdzeń kręgowy) , takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Zażywanie kwasu foliowego zmniejsza o 70 % ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego. Zdecydowanie rzadziej występuje też ryzyko rozszczepu podniebienia oraz wad serca.
Zachęcamy do zapoznania się również z właściwościami witaminy D oraz witaminy C. Ile wynosi dzienna dawka oraz w jaki sposób ją zagwarantować.
Dlaczego tak ważne jest, by przyjmować go już przed ciążą? Dlatego, że zamknięcie cewy nerwowej następuje między 16 a 28 dniem po zapłodnieniu, a większość kobiet dowiaduje się, że spodziewa się dziecka dopiero około 5-6 tygodnia. W tym czasie mózg i rdzeń kręgowy są już ukształtowane.
Kwas foliowy w ciąży
Warto przyjmować go przez cały okres ciąży, jednak kluczowe jest pierwsze 12 tygodni. To właśnie wtedy w największym tempie rozwija się mózg. Ma wpływ na prawidłowy wzrost, podział i funkcjonowanie komórek. Suplementacja pozytywnie wpływa na samopoczucie przyszłej mamy, gdyż dzięki niej powstają dwa neuroprzekaźniki – serotonina – czyli 'hormon szczęścia’ oraz noradrenalina. Serotonina odpowiedzialna jest za regulację snu, apetytu czy temperatury ciała. Jej niedobór może powodować zmęczenie, bezsenność, większą wrażliwość na ból, czy nawet zachowania agresywne i zaburzenia depresyjne. Noradrenalina natomiast działa mobilizująco na mózg i ciało, zwiększa czujność i koncentrację, jest pomocna w zapamiętywaniu i przypominaniu.
Kwas foliowy dla mężczyzn
Przypisuje się najczęściej kobietom starającym się o dziecko, lub będących w ciąży, natomiast mężczyźni również powinni go przyjmować. Nasienie mężczyzn z niedoborem kwasu foliowego, jest gorsze genetycznie. Dodatkowo jego niedobór może zmniejszać płodność, więc decydując się na dziecko, przyszli rodzice powinni przyjmować kwas foliowy.
W czym jest kwas foliowy
Naturalnie nie występuje w pożywieniu, jego źródłem są foliany, które dopiero w jelicie cienkim ulegają przemianie do kwasu foliowego i w tej postaci są wchłaniane. Biorą udział w syntezie kwasów nukleinowych i decydują o wzroście i rozwoju wszystkich komórek ustrojowych, a przede wszystkich krwinek czerwonych oraz komórek nerwowych.
Foliany znaleźć można w zielonych warzywach – głównie w szpinaku, ale także w sałacie, natce pietruszki, kapuście, brokułach, szparagach, kalafiorze czy brukselce. Występują również w pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, buraku, słoneczniku, orzechach, drożdżach piwowarskich, wątrobie, żółtku jaja, pszenicy, pomarańczach, bananach i awokado.
W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z właściwościami jagód goji.
Dawkowanie kwasu foliowego
Kobiety jak i mężczyźni powinni przyjmować dziennie 400 μg kwasu. Jest to rekomendowana dawka przez
Kwas foliowy tabletki
Ponieważ nawet idealnie dobrana i zbilansowana dieta nie gwarantuje dziennego zapotrzebowania na witaminę D, dlatego też należy ją suplementować.
Na rynku znajdziemy wiele suplementów diety z kwasem foliowym, ja polecam te z ekologicznej półki.
Tak , im wcześniej tym lepiej, na pewno nie zaszkodzi 🙂 Folik jest dobry, w ciąży kupuj folik mama z dodatkiem min. jodu i kw. DHA
Planuje w niedługim czasie zajść w ciążę, czy już w tej chwili mam przyjmować folik?
Na pewno Ci nie zaszkodzi, a jeżeli masz lekkie niedobory, lub niski stan to dobrze go uzupełnić wcześniej by podczas ciąży już na bieżąco dbać o te witaminki 🙂 I dobrze autorka napisała, tylko suplementacja na bazie naturalnych składników.