Magnez od wielu lat uważany jest za niezwykle istotny składnik dla szeregu procesów mających miejsce w ciele. Powszechnie znany jest jako pierwiastek, który korzystnie wpływa na dobry nastrój oraz jako środek na bolesne skurcze mięśni. Jednak rola magnezu jest dużo większa. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w świecie pełnego stresu, złej diety, warto zadbać o utrzymanie jego właściwego poziomu.
Magnez właściowości
Magnez korzystnie wpływa nie tylko na pracę mózgu. Jest też istotnym czynnikiem dbajacym o dobre działanie naszego ciała. Zostało naukowo zbadane, iż częste branie magnezu zmniejsza ryzyko zawału serca. Ponadto, korzystnie wpływa na pracę szarych komórek i hamuje tworzenie się kamieni w nerkach. Magnez jest korzystny również dla osób aktywnie pracujących umysłowo, uczących się, ponieważ poprawia pamięć oraz zmniejsza poziom stresu.
Ponadto, jego obecność w organizmie wspomaga naszą odporność. Wiele badań dowodzi również o ochronnym działaniu przeciwko stanom zapalnym związanymi z pewnymi typami raka. Dokładne analizy wykazały, że przy częstym uzupełnianiu magnezu, nasz organizm zostaje chroniony przed szkodliwym działaniem ołowiu, rtęci czy kadmu często obecnych w warzywach i owocach, które są sprzedaży hurtowej. Istotnym plusem magnezu jest także jego rola w tworzeniu kości i zębów. Jednak aby tak się stało musi być spożywany wraz z wapniem oraz witaminą D.
Co ciekawe dla kobiet, które co miesiąc borykają się z napięciami oraz uciążliwymi bólami związanymi z miesiączką, polecany jest magnez. Łagodzi on bóle oraz redukuje stres, drażliwość i niepokój.
Na co jest magnez?
Magnez pełni istotną rolę w przemianie cukrów, białek i tłuszczów oraz uczestniczy w transporcie energii do tkanek i komórek organizmu. Ostatnie badania udowadniają, że u osób mieszkających w strefie z twardą wodą, która posiada większe zasoby magnezu, dużo rzadziej występuje zawał mięśnia serca. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz układ naczyniowo – sercowy będzie dobrze funkcjonował. Jednak kiedy już cierpimy na jakieś schorzenie serca, magnez również okaże się istotny w procesie leczenia. Często podaje się go dożylnie osobom przy stanach tuż przed oraz po zawałach serca, ponieważ przeciwdziała skrzepom oraz arytmii.
W czym jest magnez?
Najzdrowszym źródłem magnezu są produkty zbożowe takie jak:
- Kasza gryczana ( 218 mg w 100 g produktu).
- Otręby pszenne ( 490 mg).
- Ciemne pieczywo( 129 mg).
Magnez w znacznych ilościach jest również w:
- Warzywach strączkowych( ok. 216 mg ).
- Orzechach (migdały – 269 mg, arachidowe 180 mg, pistacje – 158 mg, laskowe – 140 mg).
- Kakao (420 mg).
- Czekoladzie gorzkiej ( 165 mg) .
Kolejnym dobrym źródłem dostarczania naszemu ciału magnezu jest woda mineralna. W sklepie, przy wyborze wody należy zwrócić uwagę na ulotkę. Najzdrowszym wyborem będzie taka, w której jest minimum 50 mg magnezu w litrowej butelce. Zalecane jest codzienne picie półtora litra wody mineralnej, dlatego warto wyrobić sobie nawyk posiadania wody w zasięgu ręki. Niewielką już ilość magnezu posiadają ryby, jaja, mleko, banany czy sery żółte.
Magnez niedobór
Wiele osób, często nie zdając sobie z tego sprawy, cierpi na niedobór magnezu. Powodem tego może być spożywanie wysoko przetworzonej żywności, życie w nieustającym pośpiechu, czy stresujący na co dzień tryb życia. Również stosując leki moczopędne, pijąc zbyt dużą ilość kawy czy alkoholu wydalamy magnez z organizmu. Na niedobory magnezu narażone są także osoby, które aktywnie oddają się różnym dziedzinom sportów. Symptomami świadczącymi o zbyt małej ilości magnezu w organizmie jest rozdrażnienie, problemy ze snem oraz nocne poty, nieustające zmęczenie czy permanentne skurcze mięśni (najczęściej mających miejsce w łydce oraz stopie) oraz drganie jednej z powiek. Magnez niezbędny jest również dla osób, które mają problem z nadmiernym łysieniem włosów i łamaniem się paznokci czy próchnicą zębów. Ponadto ostatnie badania i analizy wykazały, że osoby z obniżoną zawartością magnezu są bardziej podatne na choroby takie jak miażdżyca i nowotwory.
Nadmiar magnezu
Magnez przyjmowany w zbyt dużej ilości również nie jest obojętny dla organizmu. Nadmiar magnezu ma negatywne skutki i może doprowadzić do biegunek, nudności, zawrotów głowy, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śpiączki. Zwiększone ryzyko przedawkowania magnezu posiadają osoby starsze z dysfunkcjamii nerek. Ważne jest, aby dokładnie czytać ulotki z zalecaną ilością dawkowania. Stwierdzone są również przypadki spowolnienia akcji serca po przyjęciu zbyt dużej dawki magnezu.
Dawkowanie magnezu
Magnez jest ważnym składnikiem diety, jednak należy przypilnować, aby jego zawartość w ludzkim organizmie była odpowiednio dobrana. Nadmiar tego pierwiastka może doprowadzić do biegunek, zawrotów głowy lub nudności. Dodatkowo im więcej magnezu zostanie dostarczone, tym gorzej zostanie on przyswojony. Zalecane dzienne spożycie magnezu wynosi:
- Dla niemowląt – 30 mg.
- Od 5 miesiąca życia do 1 roku – 70 mg.
- 1 do 3 roku życia – 80 mg.
- 4 do 9 roku życia – 130 mg.
- 10 do 12 roku życia – 240 mg.
- 13 do 18 roku życia chłopcy – 420 mg, dziewczęta – 360 mg.
- Kobiety od 19 roku życia do 30 – 310 mg.
- Mężczyźni od 19 roku życia do 30 – 400 mg.
- Kobiety powyżej 31 roku życia – 320 mg
- Mężczyźni powyżej 31 roku życia – 420 mg.
Magnez dla dzieci
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym dla poprawnego rozwoju dziecka. Potrzeba podawania dziecku magnezu wzrasta szczególnie zimą w okresie zapaleń i infekcji. Magnez w połączeniu z wapniem i witaminą D buduje odpowiednią wytrzymałość kości oraz jest niezwykle ważny dla utrzymania w zdrowiu zębów rosnących dzieci. Silny stres, duża ilość nauki czy duża aktywność dziecka sprawia, że kluczowa jest odpowiednia dawka magnezu. Wybierając ten dla najmłodszych warto sięgnąć po opakowanie, które w swoim składzie zawiera również witaminę B6 wspierającą wchłanianie tego pierwiastka. Jeśli dziecko ma problemy z połykaniem tabletek, na rynku występują specjalne żelki owocowe z dużą ilością magnezu w składzie.
Magnez w ciąży
Szczególnie ważnym okresem w którym wzrasta potrzeba na magnez, aż o 35 % jest ciąża, a zwłaszcza miesiące po 2 trymestrze. Podczas ciąży płód pobiera aż 8 mg magnezu w ciągu doby, a po porodzie, w trakcie karmienia ilość ta zwiększa się do 25 mg. Brak przyjmowania magnezu w czasie ciąży może spowodować przedwczesny poród czy rodzenie się dzieci o zbyt małej masie ciała.
Dzienna dawka dla kobiety w ciąży oraz kobiety karmiącej to 450 mg magnezu.
Magnez cena
Istnieją rozmaite możliwości zakupu magnezu. Niezależnie od tego czy wyborem będzie magnez w tabletkach czy też proszku, należy zwrócić uwagę na zawartość. Producenci prześcigają się w urozmaiceniu składu – często jest on połączony z witaminą D, potasem, witaminą B6, wapniem oraz cynkiem. Ważne jest aby kupować suplementy u rzetelnych producentów. W sklepie www.biopunkt.pl znajdziemy szeroką gamę produktów z zawartością magnezu. Ceny zaczynają się od 16 zł dla 60 porcji magnezu wraz z potasem oraz witaminą B6. Na stronie jest również dostępny spray magnezowy do zewnętrznego użytku co rzadko się zdarza na drogeryjnych półkach.