Olej kokosowy to kolejny wspaniały i zdrowy produkt, który musiał zostać opisany na naszym blogu. Bardzo dużo czasu zajęło nam stworzenie tego artykułu. Nie ukrywam, że nie było to łatwe. To wszystko z powodu ogromnych ilości danych, jakie są dostępne na temat oleju z kokosa. Jego właściwości, jak również sposoby użycia to dwie długie listy. W poniższym tekście spróbujemy zawrzeć wszystkie niezbędne fakty, jakie udało nam się znaleźć. Mamy nadzieję, że dzięki temu olej kokosowy zagości w Waszych domach na stałe.
Spis treści – Olej kokosowy
- Olej kokosowy — wstęp
- Historia oleju kokosowego
- Rodzaje olejów kokosowych
- Właściwości
- Zastosowanie
- Olej kokosowy nierafinowany
- Olej kokosowy rafinowany
- Olej kokosowy cena
- Gdzie kupić
- Opinie o oleju kokosowym
Olej kokosowy – wstęp
Olej kokosowy jest jednym z najbardziej wartościowych produktów, jaki można pozyskać z miąższu kokosa. Jeżeli był on tłoczony na zimno i nie był oczyszczany, wówczas jest praktycznie idealnym tłuszczem. Jeżeli chcemy smażyć, piec czy gotować to tylko na oleju kokosowym. Przeszło 90% jego składu stanowią nasycone kwasy tłuszczowe. Ich roślinne źródło zapewnia jego korzystne działanie dla zdrowia. Zawiera między innymi witaminę B2, B6, C, E, kwas foliowy, potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez, jod, oraz kwas laurynowy. Olej kokosowy posiada wiele właściwości leczniczych. Żaden inny tłuszcz spożywczy nie ma tak wielu zastosowań.
Może mieć postać stałą, gdy temp. otoczenia nie jest większa niż 25 stopni Celsjusza. Powyżej tej wartości olej zaczyna się upłynniać. Chcąc przedłużyć trwałość oleju kokosowego, należy przechowywać go w chłodnym miejscu, bez dostępu do promieni słonecznych.
Historia oleju kokosowego
Historia oleju kokosowego, jak i samego kokosa odkrywa przed nami, że nie zawsze miał on z górki. W przeszłości w Europie olej kokosowy był niesłusznie wzięty za największego wroga dla naszych tętnic. Obecność w jego składzie tłuszczy nasyconych była powodem, dla którego starano się zniechęcić do jego jedzenia. To jednak się zmieniło, gdy zaczęto dokładnie badać owe tłuszcze. Okazało się, że dzielą się one na krótko, średnio, długo oraz bardzo długo łańcuchowe. W oleju kokosowym występują, w dużej ilości, średnio — łańcuchowe kwasy tłuszczowe. Tymczasem owe złe tłuszcze cechuje zawartość długo — łańcuchowych kwasów tłuszczowych. Innymi słowy, olej kokosowy mylnie został uznany za niezdrowy.
Dla większości z nas trójglicerydy to hasło, które nie wiele nam mówi. Tym samym powyższe racje do wielu mogą nie trafiać. Świetnym dowodem zdrowotnych właściwości oleju kokosowego są zatem badania nad grupami, które w swojej diecie od zawsze miały produkty z kokosa. Wyniki dały dowód, że społeczności te cieszą się bardzo dobrym stanem zdrowia.
To, co jest warte podkreślenia to fakt, że jedynie w Europie olej kokosowy miał swój niechlubny okres. W tym samym czasie w Azji wszystko było zupełnie odwrotnie. Z powodu wielu właściwości zdrowotnych palma zwana była i jest „drzewem życia”. Obecnie olej kokosowy jest uważany za jeden z najzdrowszych olejów na świecie.
Rodzaje olejów kokosowych
Nim przejdziemy do właściwości i stosowania oleju kokosowego, musimy zdać sobie sprawę, jakie oleje znajdziemy na sklepowych półkach. Jest to bardzo ważne bowiem olej kokosowy olejowi nierówny. Najważniejszy podział dotyczy rafinacji, czyli oczyszczania oleju. I tak na rynku znajdziemy olej kokosowy nierafinowany i rafinowany.
Nierafinowany olej kokosowy
Ten olej poleca każdy zwolennik zdrowego odżywiania. To, co go wyróżnia to wspaniały zapach kokosa. Olej ten posiada znacznie więcej właściwości, gdyż nie podlegał żadnej dodatkowej obróbce chemią. Nasz artykuł w dużej mierze jest poświęcony właśnie temu olejowi. Niestety jest on niemal dwukrotnie droższy od rafinowanego oleju kokosowego.
Rafinowany olej kokosowy
Olej ten jest bezwonny i niekiedy takie oznaczenie znajdziemy na opakowaniu. Musimy być świadomi, że oznacza to, że olej utracił część swoich właściwości w procesie oczyszczania. Niektórzy producenci podkreślają, iż olej nie był poddawany oczyszczeniu chemicznemu dla podniesienia jego wartości. Jak jednak by na to nie spojrzeć olej ten będzie uboższą wersją. Poza niższą ceną dla wielu bezwonność jest argumentem do wyboru tego oleju kokosowego.
Olej kokosowy właściwości
Lista właściwości oleju kokosowego jest bardzo długa. Tworząc ten artykuł, doszliśmy do wniosku, że najlepszym wyjściem jest owe właściwości podzielić na grupy. I tak chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie „olej kokosowy właściwości” otrzymujemy trzy grupy:
- Zdrowotne
- Właściwości kosmetyczne
- Właściwości energetyczne
Zdrowotne właściwości oleju kokosowego
Jednym z najlepszych dowodów na zdrowotne właściwości oleju kokosowego są badania, jakim poddano mieszkańców Nowej Zelandii. Chodziło dokładnie o mieszkańców wysp, u których ponad połowa kalorii pochodziła właśnie z kokosów. Wyniki tych badań potwierdziły wiele leczniczych właściwości oleju kokosowego. Gdy zdamy sobie sprawę, co nasz ciało otrzyma wraz z olejem kokosowym, przestaje nas to zaskakiwać. Dzienne spożywanie oleju kokosowego dostarcza nam witaminy B2, B6, witaminę C, E, kwas foliowy, potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez, jod oraz kwas laurynowy.
Olej kokosowy i układ krążenia
Tłuszcze, które są w oleju kokosowym, mają dobry wpływ na profil krwi. Podnoszą poziom dobrego cholesterolu, a zarazem zmniejszają jego całkowitą ilość. Do dziś wiele badań potwierdziło, że codzienne spożywanie oleju zmniejsza również triglicerydy, poprawia krzepliwość krwi. Dzięki temu olej kokosowy przyczynia się do zmniejszenia złych czynników, które są związane z układem krążenia.
Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego
Kwas laurynowy stanowi niemal połowę kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym. To właśnie dzięki niemu, nasz olej, pomaga nam pokonać bakterie, wirusy i grzyby. Naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT), w Irlandii, dowiedli, że dzięki niemu olej kokosowym hamuje rozwój szkodliwych bakterii będących przyczyną próchnicy i infekcji jamy ustnej. Nie bądźcie zatem zdziwieni, jak jedną z pozycji na liście zastosowań będzie „pastę do zębów z oleju kokosowego”.
Na łamach „Journal of Bacteriology” naukowcy dowodzą, że olej z kokosa jest skuteczny w zwalczaniu gronkowca złocistego, który w dużej mierze jest przyczyną licznych chorób skóry. Niektórzy natomiast uważają, że olej ten może mieć wpływ na walkę z wirusem odry, grypy oraz opryszczki. Aktualnie trwają badania, które mają na celu ustalić wpływu oleju z kokosa na wirusa HIV.
Jednym z dobrych przykładów wspaniałych właściwości oleju kokosowego jest artykuł z 2007 roku, który jest dostępny na łamach „Journal of Medicinal Food”. Dano w nim dowód, iż olej z kokosa pomaga w walce z długotrwałą grzybicą stóp. Wszystko dzięki właściwościom oleju kokosowego, który zwalcza grzyby z rodziny Candida.
W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z właściwościami produktu jakim jest olej lniany.
Cukrzyca i olej kokosowy
Jedną z właściwości oleju kokosowego jest jego wpływ na poprawne wydzielanie się insuliny. Dzięki temu normuje poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, nie dopuszcza do rozwoju insulino oporności oraz cukrzycy. Codzienne jedzenie tego oleju zmniejsza również możliwość rozwoju tych schorzeń.
Funkcje mózgu
Olej kokosowy jest ogromnym wsparciem naszego mózgu. Używa się go przy leczeniu chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer. MCT, które znajdują się w oleju kokosowych, przyczyniają się do wzrostu ciał ketonowych w mózgu. Stanowią one zamienne źródło energii. Pierwotnym paliwem dla mózgu jest glukoza. Niestety w przypadku chorób takich jak Alzheimer, jeden z objawów to patologiczne zmniejszenie zdolności przyswajania glukozy. Nie dotyczy ono jednak ciał ketonowych, dzięki temu chory spożywając olej kokosowy, może dostarczyć zamienne źródło energii. Te wspaniałe właściwości zostały opisane już w 2006 roku na łamach „Neurobiology od Aging”.
Zwiększona ilość ciał ketonowych pozwala również na łagodzenie napadów epilepsji.
Energia z oleju kokosowego
MCT, czyli trójglicerydy stanowią podstawę właściwości oleju kokosowego związanych z energią. Ta grupa tkanek tłuszczowych jest rozkładana w inny sposób niż reszta tłuszczy. Są one przez nasze ciało natychmiast zamieniane na energię. Tym samym przyspieszają tempo jej przemiany.
Szybkie źródło energii
Trójglicerydy, które stanowią niemal połowę kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym, przenikają prosto z układu pokarmowego do wątroby. Tam stanowią źródło energii, które można szybko przyswoić.
Wsparcie sportowców
Podstawą wsparcia sportowców jest wspomniana wcześniej łatwość w przyswajaniu energii, jaką dostarcza olej kokosowy. Otrzymana w ten sposób energia jest idealnym wsparciem dla mięśni. Szczególnie przy sportach, gdzie liczy się wytrzymałość, olej kokosowy jest niezbędny. Specyfika obciążenie mięśni jest tu zupełnie inna niż w przypadku sportów siłowych. Tym samym drodzy sportowcy, olej kokosowy jest dla Was!
Kosmetyczne właściwości oleju kokosowego
W kosmetyce olej kokosowy jest używany głównie z powodu właściwości związanych z nawilżaniem i odżywianiem. Wpływ na grzyby i wirusy również ma duże znaczenie. Dzięki temu olej ten jest skuteczny jako balsam do ciała, o działaniu nawilżającym, oraz jest pomocny, na przykład, przy walce z rozstępami.
Zawartość wielu składników odżywczych sprawia, że ma działanie spowalniające starzenie się komórek. Z tego powodu jest używany w wielu kremach. Przyspiesza gojenie się ran powstałych w wyniku odparzenia, otarć, zmian skóry w tzw. stopie cukrzycowej. W pielęgnacji niemowląt bezcenny do nawilżania skóry małego dziecka, jako krem ochronny po kąpieli. Idealnie nadaje się do masażu oraz codziennej pielęgnacji skóry. W przypadku problemów z sutkami, u kobiet karmiących piersią, jest rozwiązaniem problemu, gdyż nie tylko działa przeciw zapalnie, ale w dodatku jest bezpieczny dla maluszka. Znajduje funkcje jako podłoże i składnik masek do włosów, past do zębów, jako doskonały środek do demakijażu oczu i twarzy. Dodatkowo wzmacnia kondycję rzęs. Pełni funkcje jako balsam po opalaniu i jako olejek do opalania – stanowi naturalny faktor SPF 4-6. Dodatkowo łagodzi stany zapalne, wirusowe i grzybicze okolic intymnych, a także stany zapalne wywołane mechanicznymi urazami np. otarciami.
Olej kokosowy zastosowanie
Lista zastosowań oleju kokosowego nie ma chyba końca. Począwszy od najbardziej oczywistych jak smażenie czy pieczenie, poprzez bardziej wyszukane jako dodatek do kawy, krem do opalania, krem na rozstępy, a skończywszy na paście do zębów. Poniżej kilka przykładowych zastosowań, o które najczęściej nas pytacie.
Olej kokosowy do smażenia
Olej kokosowy w kuchni jest jednym z najzdrowszych tłuszczy do smażenia i pieczenia. Świetnie sprawdza się jako zamiennik dla masła bądź innych tłuszczy. Ze względu na bardzo wysoką temp. dymienia, która wnosi około 205 stopni Celsjusza, pozostaje stabilny i nie pali się. Dzięki temu nie wydziela również substancji rakotwórczych, jak ma to miejsce przy innych tłuszczach. Walory smakowe nie są jedyną zaletą tego oleju. Kwasy tłuszczowe pochodzące z tego oleju nie podnoszą poziomu trójglicerydów, czyli nie powodują miażdżycy.
Na włosy
Nakładanie oleju kokosowego na włosy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki olejowi kokosowemu włosy stają się miękkie, elastyczne i odżywione. Idealnie nadaje się do zabezpieczania końcówek. Nie nadbudowuje się na włosie jak jedwab, a wnika w głąb struktury włosa. Jako jedyny olej chroni włosy przed utratą protein.
Olej kokosowy najlepiej nałożyć na włosy na całą noc. Dzięki temu składniki odżywcze będą miały czas się wchłonąć. Można również nanieść go na skórę głowy, wykonując lekki masaż. Następnie po upływie jednej do dwóch godzin należy go zmyć. Olej z kokosa można stosować również na mokro. Najlepiej sprawdza się tu atomizer, do którego wlewamy olej kokosowy oraz, na przykład, sok z aloesu. Następnie tą mieszanką spryskujemy całe włosy.
Ważne jest, by nie poddawać się zbyt szybko, gdyż efekty pojawiać się będą stopniowo. Jest to metoda pielęgnacji włosów dla wytrwałych. Olej należy nakładać na włosy tak, by były nim delikatnie posmarowane. Najlepiej jest lekko rozgrzać go w dłoniach i dopiero w takiej formie nanieść na włosy. Przydaje się tu grzebień o szeroko rozstawionych zębach, by przeczesać nim włosy i równomiernie nanieść olej.
Możemy dodać po jednej kropli olejku z drzewa herbacianego na cztery łyżeczki oleju kokosowego. Następnie upłynnić go w kąpieli wodnej, dzięki temu odżywka zyska działanie przeciwgrzybiczne. Zamieniając olejek, na olejek z rozmarynu, uzyskamy efekt pobudzający wzrost włosów. W przypadku egzemy skóry głowy dodatek kropli olejku Manuka zwiększy skuteczność maski do włosów.
Olej kokosowy na twarz
Olej kokosowy może być stosowane do demakijażu twarzy. Zmywa nawet odporne na wodę kosmetyki, a ponieważ nie uczula, jest bardzo dobrym środkiem do demakijażu oczu. Łagodnie zmywa i w tym samym czasie wzmacnia rzęsy. Jest doskonałym dodatkiem kremów nawilżających, łagodzi suchość skóry, zmiękcza skórę. Stosowany na twarz oczyszcza pory, łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie, zapobiegając wypryskom. Odczujemy to zwłaszcza, gdy stosujemy go każdego dnia. Sprawdza się do demakijażu, jako składnik maseczek i peelingu. Stosowany każdego dnia poprawia stan naturalnej bariery ochronnej, przez co zwiększa odporność skóry na zakażenia, a tym samym łagodząc trądzik.
Olej kokosowy na odchudzanie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, olej kokosowy jest szybko przyswajalnym źródłem energii, a zawarte w nim MTC nie odkładają się w formie tkanki tłuszczowej. Dlatego też olej kokosowy jest idealny dla osób pragnących zrzucić kilka kilo. Przemiana w energię przyśpiesza spalanie zbędnych kalorii. Kolejną zaletą oleju kokosowego są jego sycące właściwości, dzięki którym zaspokoimy głód na dłuższy okres. Osoby odchudzające się powinny spożywać około 20-30ml oleju kokosowego dziennie.
Nie chciałbym, abyście mnie źle zrozumieli. Zmiana oleju w kuchni nie wystarczy, aby schudnąć. Bądźmy realistami i zachowajmy zdrowy rozsądek. Będzie nam ogromnym wsparciem przy odchudzaniu, ale bez ruchu i zdrowej diety nie ma na co liczyć.
Olej kokosowy na rozstępy
Przeszło 90% kobiet w ciąży towarzyszą rozstępy. Olej kokosowy dzięki zawartości kwasów tłuszczowych zapewnia świetne nawilżenie skóry. Te same kwasy są podstawą odbudowy naskórka. W połączeniu z filtrem UV, jaki zapewnia nam olej kokosowy, jest on idealnym wsparciem dla każdej kobiety dbającej o skórę. To dzięki wspomnianym kwasom tłuszczowym rany goją się znacznie szybciej. Dzieje się tak dzięki stymulacji produkcji kolagenu. W dodatku witamina E, którą dostarczamy wraz z olejem kokosowym, odgrywa ogromną rolę w metabolizmie komórek skóry.
Olej kokosowy dla niemowląt
Olej kokosowy jest idealnie dla niemowląt i małych dzieci. Przy zapaleniu skóry idealnie nawilża popękaną, delikatną skórę, a dodatkowo chroni ją przed nawrotem odparzenia. Z powodzeniem można nim zastąpić oliwkę dla niemowląt lub każdy inny balsam. Miłym dodatkiem jest kokosowy zapach naszego malucha 🙂
Dla kobiet karmiących piersią jest zbawieniem na popękane brodawki. Świetnie ukoił podrażnione miejsca. Do tego jest całkowicie bezpieczny dla dziecka. Nie trzeba go zmywać przed kolejnym karmieniem i nie ma wpływu na mleko. Jego głównym atutem jest fakt, iż jest to „kosmetyk” stworzony tylko z jednego składnika. Naprawdę bardzo trudno znaleźć takie na sklepowych półkach.
Olej kokosowy nierafinowany
Na wstępie wspomnieliśmy pobieżnie o podziale oleju kokosowego. W tym rozdziale pragniemy dokładnie wyjaśnić, dlaczego powinniśmy wybierać tylko nierafinowany olej kokosowy. Tłoczony jest on na zimno, czyli w temp. poniżej 40 stopni Celsjusza. Odbywa się to głównie w prasach w sposób mechaniczny. Dzięki temu olej nie traci żadnych właściwości, jak również zapachu, koloru i aromatu, a co ważniejsze właściwości odżywczych. Tylko oleje kokosowy nierafinowane zachowują witaminę E. Wpływa to na wyższą jakość oleju, a w dodatku chroni olej przed jełczeniem i zmniejsza szkody związane z wpływem wolnych rodników w naszym ciele. Oleje tłoczone na zimno, są najbardziej zbliżone właściwościami do naturalnego produktu, a według medycyny chińskiej zawierają duże ilości Qi, czyli energii odżywczej.
Na sklepowych półkach olej ten oznaczony jest jako nierafinowany bądź virgin. Jest on niemalże dwukrotnie droższy od swojego rafinowanego odpowiednika. Pamiętajmy jednak, co nami kieruje przy wyborze tego oleju. Nasz organizm niewątpliwie odwdzięczy się za wybór, oleju kokosowego, który nie jest sztucznie oczyszczany.
Olej kokosowy rafinowany
Olej kokosowy rafinowany, czyli oczyszczony. Rafinacja sama w sobie jest procesem obróbki termicznej, zazwyczaj w temp. powyżej 205 stopni Celsjusza i poddaniu oleju procesom obróbki chemicznej. Są to procesy o dużej wydajności, zatem taki olej nie będzie miał smaku, naturalnego zapachu i straci na swoich właściwościach. Jedynym plusem, jaki znajdujemy w tym oleju to jego bezwonność, która wiele osób przekonuje. Nie wszyscy bowiem lubią zapach kokosa, jaki towarzyszy olejom nierafinowanym. Olej ten jest również tańszy. Pamiętajmy jednak dlaczego tak się dzieje. Jest on uboższą wersją oleju, który nie był oczyszczony. Dodatkowo w większości przypadków proces rafinacji jest związany z obróbką chemiczną. Nie zawsze tak jest. Jednak nie liczmy na to, kupując najtańsze oleje kokosowe.
Na sklepowych półkach znajdziemy go z dopiskiem rafinowany, bądź bezwonny. Skoro tu trafiliście to znaczy, że zdrowe jedzenie jest wam bliskie. Dlatego szczerze zachęcam Was do odłożenia rafinowanego oleju i sięgnięcie po ten, który jest naprawdę zdrowy, czyli nierafinowany olej kokosowy.
Olej kokosowy cena
Na cenę oleju kokosowego składa się kilka czynników. Pierwszym i najważniejszym jest podział na oleje rafinowane i nierafinowane. Jak wspomnieliśmy wcześniej, oleje nierafinowane są droższe. Cena za litr to około 60 zł. W przypadku oleju rafinowanego litr otrzymamy za około 40 zł. Ceny te przedstawiają zakres olejów z certyfikatem BIO i EKO. Na rynku znajdziemy wielu producentów, gdzie litr pachnącego oleju będzie w granicach 30 zł, a oczyszczonego nawet za 10 zł. Te ostatnie odradzamy, szczególnie jak pakowane są w plastikowe opakowania. Takim olejem możemy sobie wyrządzić krzywdę.
Oleje kokosowe cena – BIO i EKO
W przypadku oleju kokosowego na rynku znajdziemy produkty z najwyższej półki oraz te z niższych. Różnica w cenie na ogół oddaje różnice w jakości. Najdroższe i zarazem najlepsze oleje nierafinowane otrzymamy z firmy Olmuhle Solling. Tu za litr trzeba zapłacić około 96 zł. Inny bardzo dobrym olej kokosowy jest Tropicai. Nie występuje w litrowym opakowaniu, ale jego średnio cena jest podobna do Olmuhle Solling.
Na nieco niższej półce znajdziemy, doskonałe naszym zdaniem, oleje firmy Bio Planete. Litr tego oleju kokosowego kosztuje około 58 zł. Naszym zdaniem ten produkt jest jednym z najlepszych, jeżeli chodzi o jego jakość i cenę. Dostępny jest w pojemnościach 1000ml, 400nl oraz 200ml. Jeżeli jeszcze się wahacie nad jego zakupem, dajcie nam znać, przy zakupach w naszym sklepie, to dołożymy jego małą próbkę do zamówienia.
Na tej samej półce stawiamy olej kokosowy firmy Maya Gold. Różnica w jakości nie wyczuliśmy, cena zbliżona, natomiast dostępny jest w opakowaniach 1400ml, 450ml oraz 250ml. Podobnie ma się sytuacja w przypadku produktów Vitaquell. Dostępne pojemności to 400ml i 200ml.
Na półce niżej stawiamy olej kokosowy firmy Cocomi. Tu za litr zapłacimy około 50 zł. Jakościowo naszym zdaniem troszkę słabszy.
Jeżeli szukacie oleju rafinowanego, to tu polecamy oleje z cert. EKO. Dzięki temu unikniemy chemicznej obróbki, o której wspomnieliśmy wcześniej. Tu również polecamy olej kokosowy firmy Bio Planete. Litr to koszt 45 zł. Naszym zdaniem to jedyne słuszne rozwiązanie dla osób, które nie akceptują zapachu kokosa.
Olej kokosowy gdzie kupić
Aktualnie olej kokosowy jest na topie i znajdziemy go dosłownie w każdym sklepie spożywczym czy markecie. Przed zakupem sprawdźmy, czy na pewno jest to, to co chcemy i co będzie dla nas zdrowe. Jeżeli producent jasno nie określił jakiego rodzaju jest to olej kokosowy, to odstawcie go i idźcie dalej. Nie kupujmy również oleju w opakowaniach innych niż szklane.
To, co polecamy to oczywiście zakupy w naszym sklepie ze zdrową żywnością. W Biopunkt.pl znajdziecie tylko oleje kokosowe, które mają certyfikat EKO. Sprawdziliśmy je wszystkie na sobie dlatego, jeżeli macie pytania zachęcamy do kontaktu. Postaramy się pomóc w wyborze.
Olej kokosowy opinie
W tej części rozwiniemy nieco nasze doświadczenie związane ze sklepem i kontaktem z Wami. Bardzo wielu z naszych stałych klientów chętnie dzieli się swoimi uwagami. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam i będą pomocne w wyborze oleju kokosowego. Wszystkich, którzy pragną dodać coś od siebie, zapraszamy do pisania komentarzy.
Oleje dostępne w naszym sklepie sprawdzaliśmy na sobie. Pragnąc ustalić, który z nich jest najlepszy, testom poddaliśmy każdy z nich. Oczywiście zadbaliśmy o to, by osoba smakująca nie wiedziała, który olej kokosowy otrzymała. Po smaku i konsystencji przyznaliśmy punkty. Tu podkreślę, że większość z nas kubki smakowe ma przeciętne, a wyniki jedynego w naszym zespole kucharza, pokrywały się z resztą grupy. Co udało nam się ustalić?
W smaku i konsystencji najlepszy okazał się olej firmy Olmuhle Solling. Naszym zdaniem pozostawił całą resztę w tyle. Na drugim miejscu znalazły się olej Tropicai oraz Bio Planete. Mimo iż oleje dostały po tyle samo głosów to, naszym zdaniem zwycięzcą został Bio Planete ze względu na cenę. Nasze wewnętrzne testy wykazały, że w większości wypadków wraz z ceną idzie jakość.
Od klientów natomiast wiemy, że oleje Olmuhle Solling bardzo często używany jest w salonach kosmetycznych. Jakość musi mieć tu bardzo duże znaczenie.
Polecamy w Biopunkt.pl
Co zatem polecamy? Jeżeli chcecie najlepszy z olejów to niewątpliwie Olmuhle Solling bądź Tropicai jest dla Was. Jeżeli oleju kokosowego używacie głównie w kuchnie to, większość z Was nie wyczuje różnicy między powyższymi a olejem kokosowym firmy Bio Planete. Chyba że będziecie smakować go prosto ze słoika. Naszym zdaniem naleśniki przyrządzone, na jednym z nich będą smakowały tak samo. Różnice odczujecie natomiast w portfelu. Dlatego naszym zdaniem na chwilę obecną najlepszym rozwiązaniem dla większości jest Olej Kokosowy firmy Bio Planete.
Masz inne zdanie? Podziel się nim w komentarzach.
Świetne kompendium wiedzy na temat oleju kokosowego. Ja zawsze używam nierafinowanego 🙂
olej jak olej – trzeba z nim uważać. ale zalet odmówić mu nie można. ostatnio w czasopiśmie Food Forum przeczytałam artykuł, w którym przeanalizowano skład oleju kokosowego właśnie i okazuje się, że ma on masę dobrych rzeczy w sobie, mimo wszystko warto włączyć go do diety.
Ja od dawna już w kuchni używam oleju kokosowego. Głównie firmy Bio Planete, ale testowałem dużą ich ilość. Faktycznie te najtańsze można sobie od razu darować. Nieporównywalna różnica w smaku.
Nie ma się co dziwić, za jakość trzeba zapłacić.
Konkretny artykuł. Świetna robota. Czy możecie rozwinąć temat ostatnich doniesień o szkodliwości oleju kokosowego, które opublikowała AHA? Jestem ciekawa Waszych spostrzeżeń.
Witajcie, Mam pytanie. Zdaje sobie sprawę, że w kosmetyce lepiej używać oleju kokosowego nierafinowanego. Jednak czy to ma zastosowanie w przypadku wykorzystania w kuchni? Czy tu można używać rafinowanego, czy lepiej nierafinowany?
Najczęściej stosuję olej kokosowy jako kosmetyk. Jestem przekonana o jego właściwościach leczniczych i zdrowotnych, ale nie lubię smaku kokosa. Dlatego jako dodatek do dań jest używany jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy to naleśniki, a drugi kurczaka po azjatycku 😉
Oleju kokosowego używam w kuchni od lat. JEST BOSKI! Polecam spróbować zrobić na nim frytki. Będziecie zaskoczeni 🙂 Pozdrawiam i dziękuje za bloga!
Przetestowałam! REWELACJA! 🙂
Ciesze się że napisałeś, że olej kokosowy nie odchudza, a jedynie wspomaga odchudzanie. Ogromna ilość osób wypisuje, że jesz i chudniesz, a to nie jest prawda. Bardzo dobry artykuł. Polecam go dalej. Pozdrawiam
bardzo dziękuję za ten wpis. idę do sklepu po olej kokosowy 🙂
Kocham OLEJ KOKOSOWY! Używam go do wszystkiego! Dokładnie ten, który polecacie 😀 Moim zdaniem też jest najlepszy, a przetestowałam ich sporo, łącznie z najtańszymi z supermarketów. Różnica w smaku jest ogromna, a w przypadku produktu Bio Planete moim zdaniem jest zachowana równowaga między ceną, a jakością. Podpisuje się rękoma i nogami pod Waszym wyborem 🙂 Pozdrawiam
Bardzo obszerny artykuł o oleju kokosowym! Zapewne jeszcze wiele zastosowań pozostało do opisania, ale to chyba temat na książkę 😉 Gratuluje bardzo dobrej roboty i życzę powodzenia przy kolejnym materiałach.
Co do oleju kokosowego to jest on stałym mieszkańcem mojej kuchni 😉 Pozdrawiam serdecznie Anita
Bardzo fajny artykuł – w pełni wyczerpał temat. Osobiście bardzo lubię olej kokosowy – szczególnie za zapach. W domu często go stosujemy. Dziękuje za tak obszerne rozwinięcie tematu.
Po przeczytaniu artykułu nie pozostaje nic innego jak przetestować olej kokosowy na sobie 🙂
Olej kokosowy to jeden z moich ulubionych preparatów. Nie dość, że ma tyle zastosowań, to jeszcze pachnie po prostu obłędnie!
Wyczerpujący artykuł – zwykle bierze się pod uwagę jeden aspekt działania tego oleju, a kiedy widać wszystkie zebrane „do kupy”, to widać w całej okazałości, jaki on cenny. Choć mnie nieodmiennie najbardziej przekonuje zapach:)
Od jakiegoś czasu stosuję tylko olej kokosowy w kuchni, do smażenia, do sałatek a nawet do kanapek. W porównaniu do wszystkich innych tego typu produktów zdecydowanie olej kokosowy jest najzdrowszy. Co do urody, nigdy nie próbowałem więc ciężko mi się wypowiadać ale może kiedyś spróbuję.
Bardzo fajny artykuł! Sama też mojego malucha smarowałam olejem kokosowym. Pięknie pachniał 😀
Który olej kokosowy polecasz?
Wszystko zależy od preferencji danej osoby. Oczywiście jest różnica w jakości między najdroższym, a najtańszym olejem kokosowym. Dobrym przykładem są oleje Olmuhle, które są najlepsze na rynku. Ja nie jestem w stanie wyczuć różnicy między nim, a olejem firmy Bio Blanete. Tym samym kieruje się ceną. Mamy jednak stałych klientów na te droższe oleje bowiem oni tą różnicę wyczuwają, a duża część z nich bierze je do salonów piękności 🙂 U nas w domu zawsze jest ten olej https://biopunkt.pl/olej-kokosowy-virgin-bio-1-l-bio-planete.html