Olej lniany jest bohaterem naszego kolejnego artykułu. Pozyskiwany jest metodą tłoczenia „na zimno” dojrzałych nasion lnu, zwanego również siemieniem lnianym. Najlepszy olej lniany pochodzi z siemienia, które nie było modyfikowane genetycznie. Niestety w dzisiejszych czasach trudno jest go dostać. Trend ten jednak powoli się odwraca i ekologiczne plantacje stają się coraz bardziej popularne. Olej lniany jest doskonałym źródłem NNKT, czyli Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Są to Omega-3, 6 i 9. Ważna jest również ich proporcja, która w oleju lnianym jest bliska ideałowi i wynosi 4:1:1. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem wprowadzicie olej lniany na stałe do swojej diety!
Spis treści
- lniany – wstęp
- Olej lniany wysoko – linolenowy
- Olej lniany budwigowy
- Dieta dr Budwig
- Olej lniany właściwości
- Dawkowanie oleju lnianego
- Zastosowanie oleju lnianego
- Olej lniany cena
- Gdzie kupić olej lniany
Olej lniany – wstęp
Metoda tłoczenia „na zimno” polega na wyciskaniu oleju z nasion lnu, bez jego podgrzewania. Jest to bardzo istotne bowiem dzięki temu wszystkie składniki, wrażliwe na temperaturę, zachowują swoje właściwości. W taki sposób otrzymany olej lniany nie podlega rafinacji, czyli oczyszczeniu.Zawiera drobinki nasion lnu, które podczas przechowywania zbierają się na dnie butelki w postaci osadu i śluzów. Może przypominać to białko jajka kurzego.
Olej lniany wysoko – linolenowy
Olej lniany wysoko – linolenowy nie jest dostępny w zwykłych sklepach spożywczych ze względu na nietrwałość kwasów omega-3, których występowanie w tym oleju sięga ponad 50%. Ulegają one stopniowemu zniszczeniu pod wpływem kontaktu z powietrzem, światłem i wysoką temperaturą. Dlatego olej lniany nieoczyszczony należy przechowywać w lodówce (w temperaturze 4-10°C) bez dostępu światła i powietrza (zakręcona butelka z ciemnego szkła). Termin trwałości takiego produktu to 3 do 4 miesięcy.
Im mniejsza zawartość omega-3 w oleju lnianym, tym termin trwałości się wydłuża. W sklepach możemy kupić jedynie olej nisko – linolenowy, w którym zawartość omega-3 nie przekracza 5%. Takiego oleju nie trzeba też trzymać w lodówce.
Pamiętajmy, że niezależnie z jakim olejem lnianym mamy do czynienia, nie należy używać go do smażenia. Zawarte w nim NNKT utleniają się pod wpływem wysokiej temperatury. Innymi słowy, nasz olej zestarzeje się w ciągu kilku minut, a nienasycone kwasy tłuszczowe zmienią swą strukturę na szkodliwą dla zdrowia.
Jeżeli poszukujecie oleju do smażenia zachęcamy do zapoznania się z właściwościami oleju kokosowego.
Podgrzany do wysokiej temperatury olej lniany nadaje się jedynie do celów przemysłowych. Przez wiele lat tak właśnie było. W starożytności natomiast prawdopodobnie był wykorzystywany do celów artystycznych. W obecnych czasach olej lniany w przemyśle wykorzystywany jest bardzo rzadko. Używa się go głównie do konserwacji podłóg, mebli oraz przy renowacji zabytków.
Olej lniany budwigowy
Nazwa pochodzi od nazwiska światowej sławy dr Johanny Budwig, niemieckiej biochemik. Siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla za swoje badania nad tłuszczami. Dr Budwig jako jedna z pierwszych skierowała swą uwagę na niezwykłe właściwości prozdrowotne Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), których organizm ludzki nie jest w stanie sam wytworzyć i przyswaja je wyłącznie z pożywienia.
Do grupy NNKT należą między innymi kwas omega-3 oraz omega-6. Jak wynikało z badań dr Budwig, oba pełnią bardzo ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. U ciężko chorych pacjentów z nowotworem dr Budwig zaobserwowała zmniejszoną ilość bądź nawet brak we krwi kwasów omega-3. To stanowiło podstawę do rozpoczęcia poszukiwań produktów bogatych w ten kwas. Odkryła duże jego stężenie w oleju lnianym wysoko – linolenowym. To właśnie ten olej do dziś jest nazywany olejem lnianym budwigowym. Uznawany jest za najbogatsze, znane, roślinne źródło kwasu alfa – linolenowego, należącego do grupy omega-3. W oleju lnianym budwigowym wynosi ono nawet 50%.
W roku 1952 dr Budwig opracowała dietę. Jej głównym zadaniem było wspomaganie przy leczeniu nowotworów, chorób serca oraz cukrzycy. Podstawą żywienia były produkty bogate w kwasy omega-3 i antyoksydanty.Główną rolę w diecie odgrywał olej lniany w połączeniu z chudym serem twarogowym – słynna PASTA dr Budwig. Założyła własną klinikę, gdzie z sukcesami stosowała opracowaną przez siebie dieto-terapię.
Dieta dr Budwig
W dzisiejszych czasach metoda dr Budwig została dokładnie zbadana. Naukowcy zgodnym chórem potwierdzają słuszność metody dr Budwig. Jej dieta pomaga zapobiegać i leczyć wielu chorób. NKT pełnią w organizmie wiele funkcji. Przede wszystkim razem z białkami uczestniczą w procesie budowy błon każdej komórki. Prawidłowa budowa błon zapewnia właściwe odżywienie i komunikację z innymi komórkami.
Kwasy NNKT mają wpływ na wiele funkcji naszego organizmu. W tym transport i metabolizm innych tłuszczy, cholesterolu, krzepliwość krwi. W zależności od rodziny, do której należą, pełnią inne funkcje. Dlatego ważne jest by były w diecie w odpowiednich proporcjach. Dieta dr Budwig nastawiona jest na utrzymanie odpowiedniej proporcji NNKT. Fenomen kuracji olejem lnianym polega na tym, że w odróżnieniu od farmaceutyków, zwalcza przyczyny, a nie wyłącznie objawy chorób.
Dziś lista schorzeń, przy których pomocna jest dieta dr Budwig, jest bardzo długa.
Olej lniany dr Budwig pomaga na:
- Nowotwory
- Schorzenia prostaty
- Chorobę Alzheimera
- Stwardnienie rozsiane
- Choroby reumatyczne na tle autoimmunologicznym
- Alergie
- Schorzenia układu krążenia (miażdżyca, atak i zawał serca, arytmia)
- Schorzenia wieku starczego
- Wady wzroku i słuchu
- Problemy z nauką i pamięcią (aktywizacja pracy mózgu)
- Wszelkie problemy dermatologiczne
- Problemy trawienne: stłuszczenie wątroby, schorzenia woreczka żółciowego, wrzody żołądka
- Cukrzyce
W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z leczniczymi właściwościami rośliny jaką jest czarnuszka oraz zioła zwanego ostropest plamisty.
Obecnie olej lniany jest polecany wszystkim, którzy pragnąć, dbać o swoje zdrowie. Są to zarówno osoby chore, jak i zdrowe, sportowcy oraz osoby pracujące umysłowo. Dla osób, które nie spożywają ryb, olej lniany jest idealnym substytutem cennego źródła kwasów omaga-3. Olej lniany jest również polecany osobą, u których ze względów genetycznych, istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór.
Proporcje kwasów omega-3 i omega-6
Z ostatnich badań wynika, że u przeciętnego Europejczyka stosunek spożywanych kwasów omega-3 do omega-6 wynosi 1:10, a w skrajnych przypadkach nawet 1:20. Tymczasem sprzyjająca zdrowiu proporcja to 1:3. Tak duża i długotrwała przewaga kwasów omega-6 nie jest dla zdrowia obojętna. Z kwasów omega-6 powstają bowiem związki pro zapalne. Gdy w organizmie jest ich nadmiar, prowadzić to może do nadmiernej skłonności do stanów zapalnych i alergicznych. W przypadku raka występować może nadmierny podział komórek nowotworowych.
Kwas omega-3 działa natomiast w odwrotny sposób. Przekształcany jest w związki przeciwzapalne i powstrzymuje podział komórek nowotworowych. Oba kwasy współzawodniczą o te same enzymy. Stąd tak istotna jest odpowiednia ich proporcja. Nadmiar kwasu omega-6 prowadzi do zahamowania syntezy pochodnych kwasów omega-3, czyli EPA i DHA. Dostarczane w oleju lnianym kwasy omega-3 mają na celu poprawę proporcji w stosunku do kwasów omega-6. Dlatego śmiało możemy napisać, że olej lniany zalecamy wszystkim, którzy pragną zachować dobrą kondycję i zdrowie. Spożywanie 1-2 łyżek oleju lnianego dziennie, może zapobiec rozwojowi wielu chorób.
Olej lniany właściwości
Układ sercowo – naczyniowy, a olej lniany
Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym zapobiegają wielu chorobom. Są to między innymi miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy zawały serca. Istotne jest regularne zażywanie oleju lnianego, dzięki czemu dostarczamy do organizmu niezbędne kwasy tłuszczowe. Dzięki temu zabezpieczamy nasz organizm przed nawrotami owych chorób. Z NNKT powstają prostacykliny, które wykazują działanie antyarytmiczne. Rozszerzają naczynia wieńcowe i zwieszają siłę skurczy mięśnia sercowego.
Kwas alfa – linolenowy (omega-3) i inne kwasy NNKT:
- Mają udział w transporcie cholesterolu, a następnie w jego metabolizmie.
- Obniżają stężenie „złego” cholesterolu we krwi i zwiększają stężenie „dobrego”.
- Hamują zlepianie się płytek krwi i zatykanie światła naczyń krwionośnych (hamują agregację i adhezję płytek krwi).
Zmniejszają ryzyko nagłej śmierci po zawale. Obniżają nawet o 30% śmiertelność z powodu chorób układu krążenia.
Choroby nowotworowe
Odpowiednia proporcja kwasów omega-3 i omega-6 to podstawa zdrowia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory. Kwas omega-3 spowalnia podział komórek nowotworowych poprzez spowolnienie angiogenezy. Jest to proces, w którym tworzą się naczynia krwionośne oplatające guza i odżywiające go. Tym samym kwas omega-3 utrudnia odżywianie, a przez to wzrost, nowotworów. Informacje te potwierdzono w badaniach przeprowadzonych wśród pacjentów chorych na raka prostaty. Jednej z badanych grup wprowadzono olej lniany do diety, druga zaś była go pozbawiona. Po pięciu tygodniach przeprowadzono ponowne badania. Wykazały one spowolnienie rozwoju nowotworów u osób z dietą wzbogaconą o olej lniany. Dodatkowo u grupy tej potwierdzono wzrost szybkości obumierania komórek rakowych.
Cukrzyca i stany zapalne, a olej lniany
Kwas omega-3, występujący w oleju lnianym, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Poprzez zmniejszenie odporności komórek na insulinę niweluje wahania poziomu cukru we krwi. Osoby chorujące na cukrzycę powinny zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Istotne jest zachowanie odpowiedniej proporcji kwasów omega-3 i omega-6. Należy również obniżyć spożycie tłuszczów nasyconych. Jest to istotniejsze niż zwiększanie ogólnej ilości tłuszczów wielo – nienasyconych. Takie postępowanie łagodzi wahania poziomu cukru we krwi, głównie jednak w cukrzycy typu II.
Główną przyczyną występowania przewlekłych stanów zapalnych jest niedobór związków prostaglandyny serii 1 i 3. Są to związki powstające z przekształcania się kwasu omega-3, który znajdziemy w oleju lnianym. Tym samym regularne spożywanie oleju lnianego może uchronić nas przed zapaleniem stawów, okrężnicy czy jelita grubego. Zawarte w oleju lnianym NNKT łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Zmniejszają również ból i sztywność stawów, a to prowadzi do zmniejszenia dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych. Kwasy omega-3 obniżają aktywność enzymów niszczących kolagen. Zapobiega w ten sposób degeneracji chrząstek i stawów. Dzięki temu uchroni nas przed stanami zwyrodnienia stawów.
Układ nerwowy i układ trawienia
Olej lniany stosuje się jako skuteczny środek na drętwienie i mrowienie kończyn. Ze względu, iż kwasy omega-3 budują komórki nerwowe oraz ich osłonki, pomaga w łagodzeniu objawów schorzeń mózgi i układu nerwowego.Tym samym spożywanie oleju lnianego zalecane jest przy chorobach takich jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane czy uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę. We wczesnym stadium stwardnienia rozsianego dostarczanie do organizmu kwasów omega-3 może ograniczyć rozwój choroby. W stanach zaawansowanych, poprzez odbudowę osłonek nerwów, może spowolnić rozwój choroby.
Ze względu, iż olej lniany osłania i regeneruje błonę śluzową w całym układzie pokarmowym, pomaga w ten sposób w procesie trawienia. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się cholesterolowych kamieni żółciowych. Ułatwia również formowanie się mas kałowych, co zapobiega zaparciom.
Wpływ oleju lnianego na otyłość i nadwagę
Kwas omega-3 reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zwiększa tym samym skuteczność kuracji odchudzających. Nie liczmy jednak na złoty środek na odchudzanie. To tak nie działa. Do poprawy figury niezbędna jest odpowiednia dieta i ruch fizyczny. Olej lniany będzie idealnym dopełnieniem tego pierwszego. Obecność kwasu omega-6 wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.
Zdrowie kobiet i mężczyzn stosujących olej lniany
Olej lniany poprzez dostarczenie odpowiedniej proporcji wielo – nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 reguluje poziom hormonów w organizmie kobiety. Dzięki temu korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy. Tym samym łagodzi objawy takie jak przedmiesiączkowe bóle głowy, depresja, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Regularne zażywanie oleju lnianego przynosi również duże korzyści w okresie menopauzy.
Jak wcześniej wspominałam, olej lniany był badany na grupie mężczyzn chorujących na raka prostaty. Wyniki wykazały jego pozytywny wpływ na spowolnienie rozwoju nowotworu. Od tamtego czasu olej lniany jest wykorzystywany w leczeniu schorzenia prostaty.
Wspieranie mózg olejem lnianym
Kwas alfa – linolenowy należy do rodziny kwasów omega-3. W naszym organizmie jest on przekształcany w kwas DHA, który jest bardzo istotnym składnikiem tkanki mózgowej. Niski poziom DHA może odpowiadać za zmiany nastroju, utratę pamięci oraz problemy ze wzrokiem. Może być również przyczyną występowania schorzeń neurologicznych. Kwas omega-3 wspomaga produkcję i uwalnianie neurotransmiterów. Są one odpowiedzialne za stabilność emocjonalną i pozytywne emocje. Tym samym wspomaga leczenie depresji.
Olej lniany w ciąży i zdrowie niemowląt
Zaobserwowano korzystny wpływ kwasów omega-3 na proces utrzymywania ciąży. Wytwarzane z nich prostaglandyny hamują aktywność skurczową, zmniejszając ryzyko przedwczesnego porodu. W czasie ciąży NNKT potrzebne są kobiecie na użytek jej własnego organizmu oraz rozwijającego się płodu. Najwięcej NNKT potrzeba dzieciom w czasie ostatnich 3 miesięcy przed urodzeniem oraz przez pierwsze 3 miesiące po urodzeniu się. Noworodek otrzymuje NNKT z mlekiem matki, które jest szczególnie bogatym źródłem kwasów omega-3. Kobiety karmiące powinny zatem szczególnie dbać o spożywanie odpowiednio dużych ilości NNKT. Są one niezbędne do rozwoju mózgu, całego układu nerwowego oraz siatkówki oka dziecka. Niedobór NNKT w organizmie rozwijających się dzieci prowadzi do wadliwej budowy błon komórkowych układu nerwowego i siatkówki, gorszego rozwoju fizycznego, zmian skórnych i częstszych infekcji.
Młodzież szkolna, ADHD
Dzieci z niedoborami kwasów omega-3 mają problemu z koncentracją i pamięcią. To przekłada się na problemy z nauką i zachowaniem. W tej grupie znacznie częściej występują dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. Badania nad dziećmi z ADHD wykazały, że u dużej części tej grupy stwierdzono niedobór lecytyny, kwasów omega-3 oraz innych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
Olej lniany na skórę, włosy i paznokcie
Niedobór kwasów tłuszczowych, zawartych w oleju lnianym, powoduje egzemę, łuszczycę oraz atopowe zapalenie skóry. Należy zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości kwasów omega-3 oraz omega-6. Mają one pozytywny wpływ na kondycję skóry. Codzienne spożywanie oleju lnianego pozwoli zabezpieczyć skórę przez nadmiernym wysuszaniem oraz powstawaniem wyprysków i stanów zapalnych.
Osobom z łuszczycą poleca się do spożywania mieszaninę oleju lnianego z olejem wiesiołka. Najlepsza proporcja to 9:1. Z tak uzyskanego połączenia olejów należy codziennie robić PASTĘ wg przepisu dr Budwig. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości olej lniany jest używany w leczniczym masażu skóry łuszczycowej i suchej, odżywiając ją i nadając jej elastyczności. Olej lniany wpływa korzystnie na stan włosów i paznokci.
Zastosowanie oleju lnianego w sporcie
Przekształca składniki pokarmowe na energię. Nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią także bardzo ważną rolę w transporcie i przemianach metabolicznych całego tłuszczu. W kombinacji z cholesterolem i białkami zwiększają produkcję wewnątrzkomórkowej energii w jej siłownikach zwanych mitochondriami. Omega 3 podnosi poziom energii i dlatego zachęca do podejmowania wysiłku fizycznego, który zwiększa ilość tkanek beztłuszczowych zwłaszcza włókien mięśniowych. To zaś z kolei jeszcze bardziej przyspiesza przemianę materii, gdyż równocześnie włókna mięśniowe stają się bardziej elastyczne. Wspomaga wzrost mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Bierze udział w transporcie tlenu, produkcji hemoglobiny, przez co zwiększa wydolność oraz wytrzymałość. Znacząco skraca czas regeneracji, ponieważ krew jest w stanie przenosić więcej życiodajnego tlenu do komórek mięśniowych oraz umożliwia naszym komórkom łatwiejsze absorbowanie składników pokarmowych tak bardzo potrzebnych do szybkiej regeneracji.
Dawkowanie oleju lnianego
Poniższe dawkowanie oleju lnianego dotyczy porcji na 1 dzień dla 1 osoby.
Dawkowanie oleju lnianego dla dorosłych
Osoby chore powinny zażywać większe ilości oleju lnianego. Picie ich bezpośrednio z łyżki może dla wielu być niekomfortowe. Dlatego poniżej przedstawiamy przepis na pasty według dr Budwig.
- Olej lniany w ilości: 6-8 łyżek stołowych oleju lnianego (ciężkie przypadki) albo 4-5 łyżek stołowych oleju lnianego (lekkie przypadki).
- 12,5 dkg chudego twarogu lub sera koziego, tofu (jak najbardziej odtłuszczone) na 8 łyżek oleju lnianego. Przy mniejszej ilości oleju można użyć odpowiednio mniej twarogu.
- Kilka łyżek jogurtu naturalnego, maślanki lub kefiru (jak najbardziej odtłuszczone, najlepiej 0% tłuszczu) dla uzyskania pożądanej konsystencji. Im więcej doda się jogurtu, tym PASTA będzie bardziej płynna. Zamiast jogurtu można użyć 1-2 łyżki chłodnej wody.
Składniki pasty należy miksować blenderem przez około 3-5 minut. Do momentu uzyskanie jednolitej, nierozwarstwiającej się masy. Pasta ma mieć konsystencję majonezu lub płynnego kremu. Wszystko zależy od ilości dodanego jogurtu. Tak przygotowaną pastę można przechowywać w lodówce najdłużej do następnego dnia.
Profilaktycznie zaleca się spożywanie 1-2 łyżek oleju lnianego ma dobę. Zaleca się spożywanie najlepiej z rana na czczo. Osoby zdrowe, które pragną intensywnie odżywić organizm i uzupełnić braki kwasów omega-3, mogą spożywać również pastę. Tak kuracja może trwać do kilku tygodni. Następnie należy zmniejszyć ilość do 1-2 łyżek dziennie.
Dawkowanie oleju lnianego dla dzieci
W przypadku dzieci nie ma rozróżnienia na chore i zdrowe. Wszystkie powinny otrzymywać tę samą proporcję oleju lnianego. Jedyna różnica dotyczy wieku dziecka. Te do 7 roku życia powinny otrzymywać 1g oleju lnianego na każdy kilogram masy ciała. Dzieci powyżej 7 roku życia powinny otrzymywać 0,6g oleju lnianego na każdy kilogram masy ciała. Różnica ta wynika z faktu, że dzieci starsze mają mniejsze zapotrzebowanie na NNKT. Na jednej łyżce stołowej średnio mieści się około 10g oleju lnianego.
Przykład: dziecko w wieku 8 lat waży 30kg. 30 x 0,6 = 18g, co daje niecałe 2 łyżki stołowe oleju dziennie. Tę porcję podajemy luzem na łyżce lub w sposób opisany w rozdziale: Zastosowanie oleju lnianego.
W praktyce nie ma zagrożenia przedawkowania oleju lnianego. Ilość oleju, która dawałaby odczuwalne, negatywne objawy jest o wiele wyższa niż opisana powyżej, np. 2 szklanki. Nadmiar oleju niewchłonięty przez jelita będzie miał wtedy działanie przeczyszczające.
Zastosowanie oleju lnianego
Pamiętaj, że olej lniany należy spożywać wyłącznie na zimno. Nie wolno smażyć na oleju lnianym ani gotować czy zapiekać! Ważne jest, aby podczas spożywania oleju lnianego, ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz ograniczyć potrawy smażone na tłuszczach (również roślinnych).
Jeśli powyższe warunki są spełniony, zastosowanie oleju lnianego zależy już tylko od wyobraźni kulinarnej. Można go dodawać do surówek, śledzi, past (np. do humusu). Dolewać do zup, polewać kaszę, ziemniaki (przestudzone, tuż przed posiłkiem). Smarować chleb do kanapek (zamiast masła). Dodawać do koktajli warzywnych czy jogurtowo – owocowych, miksować z sokiem z cytryny, wodą, sokami. Spożywać razem z kwaśnym, odtłuszczonym nabiałem (twaróg, jogurt, kefir).
Jeśli mamy przygotowaną codzienną porcję PASTY wg przepisu dr Budwig można zastosować ją jako nadzienie do naleśników (smażonych bez tłuszczu), do zabielenia zup, do sosów, dipów (przestudzonych, tuż przed posiłkiem). Można miksować z warzywami lub owocami, robiąc koktajl. PASTĘ można przyprawiać do smaku według własnych upodobań (dodając sól, dowolne przyprawy, dowolne zioła, czosnek, szczypior itp.).
Olej lniany wysokolinolenowy, mimo że jest produktem spożywczym, znajduje też zastosowanie zewnętrzne. Stosuje się go do leczniczego masażu skóry łuszczycowej i suchej. Można stosować też w charakterze „maski” na wysuszone włosy, czy suchą skórę rąk lub stóp.
Olej lniany cena
Na rynku znajdziemy wielu producentów oleju lnianego i jeszcze więcej produktów z tą nazwą. Przedział cenowy jest również bardzo duży. Jak zatem wybrać dobry olej lniany? Przede wszystkim zrezygnujmy z najtańszych. Za 100 ml opakowanie oleju z certyfikatem przyjdzie nam zapłacić około 6 złotych. Opakowania o pojemności 250-300 ml nabędziemy już za 13-19 złotych. Na rynku dostaniemy również opakowania 500ml oraz 1l. Przed ich nabyciem pamiętajmy jednak, że termin ważności oleju lnianego jest bardzo mały. W większości przypadków jest to 3-4 miesiące od daty produkcji, zatem robinie zakupów na zapas nie ma większego sensu.
Gdzie kupić olej lniany
Olej lniany jest bardzo popularny i aktualnie nabędziemy go we wszystkich sklepach ze zdrową żywnością, jak również w supermarketach. Tu zwracajmy jednak uwagę na datę ważności, ponieważ bardzo często zdarza się tak, że olej stoi do ostatniego dnia na półce. Dobrze jest również zadbać, aby był to olej lniany z certyfikatem EKO. Pamiętajmy, co kieruje nami przy zakupie tego produktu. Oszczędność kilku złotych nie jest warta naszego zdrowia.
Oczywiście zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością, gdzie znajdziecie jedynie certyfikowane produkty, w tym również olej lniany.
Po piciu oleju z czarnuszki żaden olej nie jest dla mnie problemem. Przygodę z olejem lnianym dopiero rozpoczęłam. Wybrałam ten z certyfikatem od lokalnego producenta. Bardzo smaczny .
z tego co czytam, to powinnam poza olejem z kokosa kupić również olej lniany 🙂 dziękuje za ten wpis. lecę do sklepu. pozdrawiam
Staram się włączyć ten olej z powodu niechęci do ryb, w celu dostarczenia omega-3. Powiem wam, że to może trochę placebo ale lepiej mi się myśli chyba dzięki temu. Więc warto!
Coś jest odnośnie tego „lepszego myślenia”. Od dwóch miesięcy zażywam olej lniany profilaktycznie i mam podobne spostrzeżenia.
Codziennie stosuje olej lniany profilaktycznie. W rodzicie wszyscy się dopytują co takiego robię, że nic mnie nie bierze! Trochę ruchu każdego dnia i zdrowe odżywianie! To wystarczy! Pozdrawiam Artur
Po przeczytaniu artykułu, doszedłem do wniosku, że muszę przetestować olej lniany na sobie. Mam ciągłe problemy ze stanami zapalnymi i może to będzie dobre rozwiązanie.
Pani Agnieszko jeszcze raz podziękuje za świetny artykuł! Ciesze się że coraz więcej takich informacji trafia do społeczeństwa. To na pewno ma wpływ na świadomość zdrowego odżywiania.
Świetny artykuł!
Rewelacyjnie, rzetelnie, wyczerpująco! Świetny artykuł!