Ostropest plamisty

właściwości, opinie, cena

Ostropest plamisty – Oset

Wspaniała roślina znana i stosowana już w starożytności. Dzisiaj jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. W erze ciągłego pośpiechu, stresu, leków zażywanych garściami, alkoholu i wszechobecnej chemii, na ratunek przychodzi nam nie kto inny jak zwykły „oset”. Tak bowiem potocznie określany jest ostropest plamisty.  Ze względu na swoje właściwości jest jednym z najlepszych środków stosowanym w celu detoksykacji organizmu, a przede wszystkim ogromnym wsparciem dla naszej wątroby. Do jego wszystkich zaletach trzeba dopisać cenę, która w żaden sposób nie odzwierciedla jego regeneracyjnych właściwości. Wydatek dosłownie pięciu złotych to zapas ostropestu na cały miesiąc. Ale zacznijmy od początku.

Spis treści


 1. Pochodzenie ostropestu
 2. Ostropest plamisty właściwości
 3. Ostropest plamisty dawkowanie
 4. Skutki uboczne ostropestu
 5. Ostropest plamisty przeciwwskazania
 6. Produkty z ostropestu plamistego
 7. Ostropest plamisty cena
 8. Gdzie kupić ostropest
 9. Ostropest plamisty opinie

Pochodzenie ostropestu


Ostropest plamisty występuje powszechnie w Europie Południowej, Afryce Północnej oraz Azji środkowej. Jest to gatunek introdukowany, co oznacza, że został przypadkowo rozpowszechniony w wielu regionach świata. Ze względu iż nie ma wygórowanych wymagań co do jego uprawy, przyjął się na każdym kontynencie i niemal w każdej strefie klimatycznej. Głównie występuje w Egipcie, Turcji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Pakistanie, Indiach… Długo by wymieniać wszystkie miejsca, najlepiej napisać, że aktualnie jest dostępny na całym świecie. Jest rośliną uprawną co jednak nie stanowi problemu by spotkać go dziko rosnącego.

ostropest plamisty pochodzenie

Ostropest plamisty jest spokrewniony z popularnym słonecznikiem, co jest też podpowiedzią w jaki sposób należy go spożywać, ale o tym w dalszej części.  Roślina ta potrafi osiągnąć do 1,6 metra i niegdyś była traktowana niczym małe drzewo. Aktualnie uprawiana jest na całym globie.

Ostropest plamisty właściwości


Roślina ta posiada bardzo wiele właściwości, a jej zastosowanie lecznicze ma szerokie spektrum działania. Zwłaszcza uprawiana odmiana Fructus Silybi mariani. Nie lubię określenia, że „coś jest do wszystkiego”. Tu jednak trzeba zdecydowanie podkreślić, że działanie tej rośliny wspomaga cały organizm, a przy tym nie „jest do niczego”. To o czym powinniśmy myśleć gdy pada hasło „ostropest plamisty” to wątroba. To ona zyskuje tu najwięcej. Ostropest jest wykorzystywany głównie przy problemach związanych z tym organem. Zioło to zostało dokładnie przebadane na wszystkie możliwe sposoby i w chwili obecnej jest podstawą większości leków nastawionych na osłonę i regenerację wątroby. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie czy na pewno trzeba sięgać po leki gdy ich naturalna forma jest w naszym  zasięgu. Do tego za dużo mniejsze pieniądze. Polecamy sięgnąć do źródła jakim jest ostropest plamisty.

ostropest plamisty właściwości

Ostropest na wątrobę

Większość rozwiązań na problemy związane z wątrobą ma na imię „ostropest plamisty”. Sylimaryna zawarta w suchej owocni oraz w nasionach ostropestu, należy do związków zaliczanych do flawonoidów. To na ich podstawie tworzone są leki na osłonę i regenerację wątroby. Związki te wykazują działanie odtruwające, oczyszczające i ochronne dla wątroby. Wykorzystywane są w trakcie leczenia takich chorób jak

 • choroba alkoholowa
 • marskość wątroby
 • zwyrodnienie tłuszczowe
 • zatrucie grzybami
 • wirusowe zapalenie typu A, B i C

Co jest bardzo ciekawe, ostropest plamisty pomaga w schorzeniach,  które wydają się nie być związane z wątrobą takich jak stany zapalne skóry, łuszczyca czy kamieca żółciowa. Sylimanyra obniża również poziom cholesterolu w organizmie. Mając silne właściwości przeciwutleniające jest przydatna w leczeniu chorób nowotworowych.  Dodatkowo działa profilaktycznie poprzez usuwanie wolnych rodników, co stanowi podstawę do zabezpieczenia tkanek przed powstawaniem nowotworu.

Jeżeli pragniecie wzmocnić odporność całego organizmu bądź macie problemy z układem pokarmowym dodatkowo proponujemy zapoznać się z produktem jakim jest miód Manuka.

Ostropest na koncentrację i pamięć

Jak wspominałem wcześniej działanie sylimaryny usuwa niekorzystny wpływ wolnych rodników na komórki. Ma to miejsce również w naszym mózgu, dzięki czemu poprawia koncentrację oraz pamięć.

Ostropest na cukrzycę

Badania potwierdziły, że sylimaryna wspiera leczenie cukrzycy typu II. Systematyczne spożywanie ostropestu plamistego przez osoby cierpiących na tą chorobę, obniża poziom glukozy we krwi. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu.

Ostropest plamisty dawkowanie


Form w jakiej możemy przyjmować ostropest jest wiele. Najlepszą według nas są nasiona, które uprzednio mielimy. Aktualnie w sklepach możemy nabyć zarówno nasiona w całej formie jak i mielone. Bardzo dobry jest również olej z ostropestu. To co jednak polecamy na pierwszy miejscu to niezmielone nasiona. Dlaczego? Każdy zielarz nam powie, że po zmieleniu w miarę upływu czasu otrzymany produkt traci na swoich właściwościach. Dlatego najlepsze co możemy zrobić to zmielić nasiona samemu. Będziemy dzięki temu mieli pewność, że to co jemy będzie dla nas najzdrowszą formą ostropestu.

ostropest plamisty dawkowanie

Dzienna porcja ostropestu plamistego

Dzienna porcja jaką możemy swobodnie przyjmować to 1-2 łyżeczki. Ze względu iż ostropest nie posiada konkretnego smaku idealnie nadaje się zarówno do słodkich potraw jak i słonych.

Napar z ostropestu

Przyrządzenie go jest dziecinnie proste. Dwie łyżeczki, świeżo zmielonego ziarna zalewamy niewielką ilością przegotowanej wody. Odczekujemy następnie aż napar osiągnie temperaturę, która pozwoli swobodnie go wypić. Pozostały na dnie ostropest polecamy zjeść :]

Ostropest w musli i jogurtach

Jest to metoda, która odpowiada nam najbardziej. W ciągu dnia wyciągamy jogurt naturalny, następnie dodajemy do niego wszystkie nasiona jakie mamy pod ręką, a w sklepie trochę tego jest :] Ostropest mielimy i dosypujemy do takiego jogurtu. Nie zmienia on w żaden sposób smaku, natomiast lecznicze działanie jest niezastąpione.

Na kanapkę, do sałatki

Wiele osób preferuje takie rozwiązanie. Świeżo mielony ostropest nadaje się do posypania na kanapki czy do sałatki. Podobnie jak z jogurtami czy owsiankami, nie ma on wpływu na smak przez co w żaden sposób nie ingeruje w naszą potrawę.

Skutki uboczne ostropestu


O jego leczniczym działaniu wiadomo bardzo dużo. Liczne badania wykazały, że jest niezastąpiony w przypadku schorzeń wątroby czy pęcherzyka żółciowego.  Te same badania wykazały również iż istnieją skutki uboczne, na które powinniśmy być wyczuleni.

U niektórych osób stosujących ziele ostropestu zaobserwowano bóle głowy, swędzenie, zgagę, niestrawność, biegunkę czy bóle stawów. Każdy kto jest uczulony na karczochy, kiwi czy stokrotki może być również uczulony na ostropest plamisty. Z badań wynika, że zioło to może obniżyć poziom cukru we krwi, a tym samym osoby chore na cukrzycę czy hipoglikemię powinny stosować go szczególnie ostrożnie i rozważnie. Zmniejsza on również skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest to związane z jednym z jego składników, który może hamować enzym beta-glukuronidazy, występujący w niektórych z tych środków.

ostropest plamisty skutki uboczne

Istotne jest, abyśmy byli tego świadomi. W przypadku osób chorych na cukrzycę wiedza o skutkach ubocznych pozwoli na odpowiednie dostosowanie leków, tak by kontrolować poziom cukru. W przypadku środków antykoncepcyjnych, jeżeli zachodzi potrzeba leczenia wątroby, należałoby pomyśleć o ich odstawieniu na czas takiej kuracji. Środki te bowiem obciążają wątrobę, a tym samym nie sprzyjają jej leczeniu.

Ostropest plamisty przeciwwskazania


Nie stwierdzono toksyczności ostropestu plamistego. Przeciwwskazaniami do stosowania ostropestu jest niedrożność przewodów żółciowych.  Nie zaleca się go również w okresie ciąży jak i laktacji. Nie odnotowano również żadnych negatywnych interakcji między ostropestem a innymi ziołami czy lekami.

Produkty z ostropestu plamistego


Na rynku znajdziemy wiele produktów na bazie ostropestu plamistego. Na ogół są to różnego typu suplementy bądź leki. Natura daje nam jednak bezpośredni dostęp do źródła jakim jest ostropest plamisty. To co szczególnie polecamy to ziarno ostropestu. Większość leków bazuje na nim, nie wnoszą nic więcej. Gorąco zachęcamy do sięgnięcia do natury, a nie po kolejną tabletkę.

Ziarno ostropestu plamistego

Naszym zdaniem najlepsza forma jaką znajdziemy na rynku. Wymusza na nas jedynie zmielenie nasion aby mieć możliwość wykorzystania ich niesamowitych zdrowotnych właściwości. Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszym i bliskich to ta forma jest najlepsza.

ostropest plamisty ziarno

Ostropest mielony

Na każdej półce sklepowej znajdziemy również ostropest mielony. Mamy go również w naszym sklepie. Czy polecamy? Nie. Z prostego powodu. Cena niczym się nie różni, natomiast właściwości na pewno są o wiele słabsze niż w przypadku świeżo mielonego ziarna. W rozmowach zawsze namawiamy do całego ziarna. Niestety niektórzy wprost mówią, że z lenistwa wolą mielony. Nawet jeżeli jest to kosztem właściwości leczniczych.

Ostropest plamisty mielony

Olej z ostropestu

Jest to kolejna forma, która naszym zdaniem zasługuje na uwagę. Według literatury zielarskiej olej z nasion ostropestu stosowany wewnętrznie ma bardzo pozytywny wpływ na wątrobę, ponieważ zawiera sylimarynę. Działa osłaniając i odtruwając. Stosowany zewnętrznie przyspiesza regenerację skóry przy różnego rodzaju uszkodzeniach, a także schorzeniach skóry. Wewnętrznie najlepiej stosować 3x dziennie po łyżeczce przed jedzeniem.

W tym miejscu zapraszamy również do zapoznania się z właściwościami oleju lnianego, zwanego również olejem lnianym budwigowym, oraz zioła jakim jest czystek.

Ostropest plamisty cena


Jak w przypadku każdego zioła. Nie dajmy się skusić na ogromne promocje i wyprzedaże. Ostropest plamisty jest stosunkowo tani i już za około 5 złotych nabędziemy 100g nasion – zarówno zmielonych jak i całych. Nie ma sensu oszczędzać złotówki aby kupić zmielone ziarno, które przeleżało swoje czasy świetności w magazynie. To po prostu nie ma sensu. Jeżeli chodzi o olej z ostropestu to jego cena waha się w granicach 10 zł za 100ml.

Gdzie kupić ostropest


We wszystkich sklepach zielarskich znajdziemy ostropest plamisty. Również w niektórych aptekach będzie nam dane go zakupić. W tym miejscu zachęcam oczywiście do zakupów w naszym sklepie ze zdrową żywnością biopunkt.pl. Te zakupy będą miały sens jedynie przy większej kwocie zamówienia bowiem koszt kuriera jest po naszej stronie dopiero przy zamówieniu powyżej 250 zł. Dlatego jeżeli szukamy tylko ostropestu polecamy pobliski sklep zielarski, a w przypadku większych zakupów, w naszym sklepie, zachęcamy do wykonania telefonu, na pewno przyznamy jakiś rabacik ;]

Ostropest plamisty opinie


Poniżej zamieszczamy opinie zebrane od naszych klientów. Jeżeli chcecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami czy radami piszcie śmiało w komentarzach.

Ostropest – opinie klientów biopunkt.pl


Ostropest pomaga regulować mi wątrobę. Bez niego ciężko mi już żyć, szczególnie że pomaga również przy helikobakterze. Prawdę mówiąc nie rozumiem ludzi, którzy wolą nałykać się tabletek niż sprawdzić działanie ziół. W szczególności, gdy owe tabletki bazują na tej roślinie.

Karolina K.


Przetestowałem na własnej wątrobie! Potwierdzam działanie tego zioła! Wsypuję 1,5 łyżeczki do jogurtu i gotowe. Tylko tyle i aż tyle! Wyniki badań wątroby poszybowały w dobrą stronę!

Pan Tomasz


Osobiście uwielbiam olej z ostropestu. Nadaje ciekawy smak sałatkom. Teoretycznie jestem zdrowy, podobno jeszcze młody i nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Na co dzień współpracuję z lekarzem, który zajmuje się medycyna naturalną. To on przekonał mnie do ostropestu i innych ziół. Do czasu aż nie odnotuję poważnej usterki zdrowotnej więżę mu na słowo i stosuje dalej ;]

Dawid

Pomóż nam się rozwijać


Jeżeli artykuł był pomocny będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej i ocenę w postaci przyznania gwiazdek. Bardzo pomoże nam to w rozwoju bloga i niewątpliwie również sklepu. Wszystkich, którzy mają jakiekolwiek uwagi bądź pytania zachęcamy do komentowania bądź kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Pozdrawiamy
zespół Biopunkt.pl

Udostępnij:

Grzegorz Sędkowski

Jeden z twórców sklepu biopunkt.pl. Informatyk z wykształcenia, miłośnik zdrowego odżywiania i sportów ekstremalnym. Od rozpoczęcia przygody ze zdrowym żywieniem katar leczy we współpracy z matką naturą. Po antybiotyki nie sięgnął od ponad 10 lat (wówczas nie był świadomy możliwości matki natury ;)

88 komentarzy

 1. Ja codzienne biorą po 1 łyżeczce kopiaste zmielonego ostropestu po jedzeniu (sam mielę w starym młynku elektrycznym) 3x dziennie i muszę powiedzieć, że to działa – ani razu nie zabolała mnie wątroba, co się zdarzało niekiedy po kilku piwkach i grillu lub cięższym obiedzie. Super odkrycie! POLECAM. Tanie i skuteczne. Nie to co u lekarzy – tylko tabletki, chemia i nowe choróbska. Dzisiejsi lekarze to mafia tabletkowa ;/ Byle tylko nie mieć z nimi nic wspólnego. Daj Boże.

 2. strona super dużo się dowiedziałam o stosowaniu tego ziolka

 3. Gdzieś czytałam, że ostropest pomaga też zapobiegać kamicy nerkowej, czyli ta roślinka ma dużą większą moc niż nam się wydaje 🙂 🙂 Zaczęłam pić herbatkę z ostropestu i babki płesznik jakoś zaraz po długim leczeniu antybiotykami, odpukać po kilku miesiącach czuję się dużo lepiej, wyniki też mam dobre.

  1. Baś, a jaką herbatkę pijesz? Myślisz, że po jakim czasie takiej domowej kuracji można już zauważyć jakąś poprawę?:)

  2. Sama babka i ostropest czy jeszcze coś do tego bierzesz? Tak bez żadnych leków Ci pomogło?

 4. Od kilku lat miałam problem z bardzo niskimi płytkami krwi. Na krótko pomógł enkorton. Po odstawieniu tego sterydu płytki spadły znowu do katastrofalnego poziomu. Kilkakrotne pobyty w szpitalach i szczegółowe badania nie ustaliły przyczyny tego stanu. Dopiero gdy wprowadziłam do codziennego menu ostropest plamisty (najpierw zmielone nasiona a później olej) moje płytki krwi zaszalały i obecnie ich poziom jest powyżej dolnej granicy normy. Polecam każdemu

 5. Czy można przyjmowac ostropest w postaci nasion,taki niemielony,razem z posiłkiem,czy ma wtedy takie samo działanie jak mielony?

  1. Niemielony ciężko zjeść, chyba raczej nie, bo on jest b twardy. Zmiel w młynku albo kup mielony

 6. Ja na szczęście nie odczułam żadnych skutków ubocznych a piję ostropest od bardzo długiego czasu. lubię wgl taką mieszankę z babką płesznik i czarnuszką. 3 zioła w jednym, które bardzo dobrze oczyszczają wątrobę 🙂

 7. Jem ostropest prawie 3 lata. Kupuję ziarna całe w pewnym gospodarstwie za pośrednictwem internetu.Są świeże , czyste ,suche. Sama mielę i codziennie dodaję do owsianki którą jem na śniadanie. Dodaję też inne ziarna:dynię , słonecznik i włoskie orzechy. Nasiona te dodaję do ugotowanej już owsianki.Wcześniej czułam wątrobę, teraz nie. Wyniki krwi mam dobre. Cukrzyca się uspokoiła. Czuję się dobrze mimo wielu schorzeń. Bardzo polecam.Mogę o tym porozmawiać , poradzić . Wówczas proszę o wiadomość na priw.

 8. Mam pytanie, Mój nastoletni syn ma problemy z wątrobą ( przewlekły stan zapalny) czy może zażywać ostropest jeżeli jest uczulony na trawy, drzewa (w większości), żyto, kukurydzę oraz kiwi

  1. Raczej nie powinno mu zaszkodzić, niech spróbuje łyżeczkę i zobaczy co się dzieje. BO WARTO.

 9. Kiedy zdiagnozowano u mnie piasek w woreczku żółciowym, co poprzedzone było licznymi i silnymi atakami bólu w okolicach wątroby, zaczęłam szukać informacji, jak sobie pomóc i może uchronić przed zabiegiem usunięcia woreczka a przede wszystkim zlikwidować i zminimalizować częstotliwość ataków bólu. Oczywiście oprócz diety lekkostrawnej i wyregulowania dostępów między posiłkami zaczęłam używać ostropestu – 3 x po 1 łyżeczce mielonego ostropestu popijanego dużą ilością wody. Przyznaję, że przeszło to moje najśmielsze oczekiwania. Wszystko się poprawiło, ataki najpierw się zmniejszyły a teraz już przy zastosowaniu diety i zażywaniu ostropestu 2 x dziennie ataki woreczka spadły do zera. Wkrótce czeka mnie badanie kontrolne jamy brzusznej i okaże się, czy piasku lub kamieni przybyło czy chociaż są w niezmienionej ilości. Po ostropeście czuję się super, nie mam żadnych niepożądanych dolegliwości. Stosuję od 1,5 roku. Polecam każdemu.

  1. Dzień dobry,
   U mnie niestety wszystko zaczęło się od zabrania z pracy przez karetkę i niedługo później operacją. Natomiast ze swojej strony polecam ziele karczocha. Przez kilka dni dostawałem ataki czekając na operacje i stosowanie tego pozwoliło mi przeczekać 2 miesiące bez ataków.

   Polecam unikać ciemnego pieczywa, czekolady, ja na cebulę oraz kapustę reaguję dobrze(w granicach zdrowego rozsądku)

 10. Ja też od dłuższego czasu zażywam ostropest i bardzo dobrze po nim się czuję.Jestem bez woreczka,trochę się obawiałam,ale wszystko ok.

 11. Mam stluszczona wątrobę pije codziennie ostropest łyżeczkę zaparzam pije ciepłe za kilka dni mam usg brzucha dowiem się czy poprawia się stan wątroby

  1. Witam, i jak? Wyniki są? Kwiatek działa ?

   1. Kk..jestem bardzo ciekawa,czy wyniki badan watroby byly lepsze a moze calkowicie dobre ? Mam ten sam problem co Ty i dopiero teraz znalazlam oset.

 12. Czy moge przyjmować ostropest bezpośrednio w ziarenkach? bez mielenia? czy zmielony lepiej się przyswaja i działa?

 13. miałem wzw B jadłem ostropest mielony około 4 lat po małej czubatej łyżce zwykle rano nad czczo ,wyniki morfologii wykazały że już nie mam wzw ….

  1. W morfologii nie oznacza się WZW.

 14. W 1998 roku stwierdzono u mnie WZW typu „C”,rokowania nienajlepsze,wirus dosyc agresywny w swej najgorszej odmianie,po drodze kilka hospitalizacji,biopsje i mocne stluszczenie.Od 2005 roku regularnie zazywam ostropest i zyje calkiem dobrze.Zazywam go dwa razy dziennie po kopiastej lyzeczce,rano i wieczorem,popijajac szklanka wody.Transaminazy badane ostatnio byly wlasciwie w normie.Polecam kazdemu!

 15. Ostropest Plamisty stosuję od lat. Głównie używam mielonego pod koniec lub w trakcie jedzenia. Działa doskonale nie tylko na trawienie, a również na wszystkie procesy, które są konsekwencją właściwego trawienia. A co za tym idzie ze wszystkimi procesami organizmu, bo jeśli wątroba wydajnie pracuje to i inne organy z jej pracą powiązane. Dzięki Ostropestowi jesteśmy zdrowi, silni, wydajni. Ostropest używam mielony i polecam im wszystkim ludziom i zwierzętom również, bo one też mają przecież wątrobę.

 16. Mam pytanie czy mogę zażywać ostropest gdy od lat już nie mam woreczka żółciowego??? Nigdzie nie doczytałam sie tej informacji.

 17. Od dzisiaj zaczęłam stosować ostropest plamisty mielony, po przeczytaniu Państwa komentarzy. Może pomoże mi na kamień w woreczku żółciowym? Picie ziół od zielarza przez 9 miesięcy nie pomogło. Wierzę w naturalne metody leczenia. Pozdrawiam cieplutko!

  1. Polecam zapoznać się z kuracjami doktora Tombaka, które pomagają usunąć naturalnie kamienie z woreczka.

 18. Gosienka czyta komentarze po to,żeby błędy poprawiać ? Istnieją ludzie z dysleksją. A tu dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z zażywaniem ostropestu i na tym powinniśmy się tu skupić.
  Pozdrawiam

 19. Witam wszystkich czytających zaczęłam brać ostropest plamisty ok.2 miesiące temu i też biorę czubatą łyżeczkę rano na czczo i popijam wodą oraz daję pół łyżeczki pieskowi waży 5 kg z pasztecikiem bo inaczej mi nie zje weterynarz powiedział że mój piesek już długo nie pochodzi bo ma strasznie uszkodzoną wątrobę ma padaczkę i bierze leki które uszkadzają wątrobę może mu pomoże zobaczymy.A teraz może mi ktoś powiedzieć stwierdzono u mnie raka glejaka w głowie dowiedziałam się o papryczkach zrobiłam miksturę ale mówią że bardzo uszkadza wątrobę czy ostropest pomoże

 20. Witam czy dzieci tez moga zazywac ostropest plamisty od którego roku i w jakich dawkach

  1. Na ostropest cię pisze że dzieci do 3 lat nie mogą.

 21. pije herbatke z ostropestu i zauważyłem że nastepnego dnia mam problemy z górnymi drogami oddechowymi ból gardła i problem z zatokami? Ktoś ma podobnie?

 22. Bardzo dobry artykuł!! Mam bóle woreczka żółciowego i zdarza mi się czuć wątrobę – ostatnio jest jest to dość uciążliwe – badania wszystkie w porządku, ale wszystko wskazuje na to, że jednak właśnie TO mnie boli. O ostropeście przeczytałam wczoraj i od razu go kupiłam, no i od wczoraj stosuję pijąc napar z 1łyżeczki zmielonego ziarna 3xdziennie. Nie wiem czy to siła sugestii, czy on tak piorunująco działa ale jest lepiej 🙂 Dziś szukałam informacji o tym w jakiej formie najlepiej ostropest spożywać i jakie są ewentualne przeciwwskazania – w tym artykule znalazłam odpowiedzi! Mam jeszcze pytanie, może wiecie, czy stany zapalne jelit i tzw spastyczne jelito mogą być przeciwwskazaniem?

 23. Popijam zmielony ostropest już od stycznia br i przeczytawszy ten artykuł dopiero zrozumiałam DLACZEGO SAMA SOBIE MUSIAŁAM OBNIŻYĆ DAWKĘ LEKU NA CUKIER (DIAPREL MR) Z 90MG NA 60 MG, bo ciągle miałam niskie cukry i musiałam co chwilę jeść, żeby podnieść poziom – a z tego artykułu się dowiedziałam i wiem – FAKTYCZNIE OBNIŻA POZIOM CUKRU (CUKRZYCA 2 OD 18 LAT). Naprawdę polecam cukrzykom, a kupuję za 5 zł w sklepie ze zdrową żywnością. Pozdrawiam

 24. Kurkumina zawarta w kurkumie lepiej sie przyswaja w obecności tłuszczy i czarnego pieprzu (200 razy lepiej podobnoj) , więc łaczenie jej z olejem z ostropestu to dla watroby cos wyjątkowo dobroczynnego. Ja stosuje zaraz po kisielku z siemienia lnianego bo na czczo kurkuma i pieprz to troche za ostro.

  1. W jakich proporcjach łączyć olej z kurkumą ? Jak dawkować ?
   Pozdrawiam
   Maszka

 25. moj przepis to olej z ostropestu pol lyzeczki kurkumy i 1/4 czanrgo pieprzu. Kurkuma rownie dobra na watrobe jak ostropest

 26. od jakiegoś czasu zażywam ostropest mielony i stwierdziłem u siebie poprawę w trawieniu oraz zmiany na skórze ponieważ zniknęły wszystkie wypryski i zaczerwienienia .polecam.

 27. Witam tyle tu ciekawych informacji na temat dobroczynnego działania ostropestu testowałem to i ja mam kamienie na woreczku ale od pewnego czasu gdy za żyje łyżeczkę zmielonego ostropestu mam kilkugodzinne wymioty dziś przeczytałem o przeciwwskazaniach w których pisze że przy niedroznych przewodach żółciowych nie jest wskazane używać ostropest miałem przekaz do chirurga na usunięcie woreczka ślę nie zgodził się na operację bo jego zadaniem nie mam dolegliwości pochodzących od woreczka sam nie wiem co robić winę teraz ostropest przestanę go uzywac zobaczymy pozdrawizm Sylwek

 28. Na pewno nie obniża glukozy w cukrzycy typ 2. używam od 5 lat i cukier powoli mi sie podnosił. Dopiero wywar z liści morwy białej zatrzymał dalszy rozwój cukrzycy. potwierdzam przydatność na wątrobę.

 29. Ostropest? Cud natury!Ja biorę w kapsułkach,melony plus olej.Nie chce mi się bawić w mielenie ziaren:( Zastanawia mnie tylko która postać ostropestu jest najbardziej skuteczna? Olej czy zmielony? Bo do ziarenek nie mam cierpliwości:{

 30. Mnie ostropest pomaga przeciwbólowo.Ponieważ biorę leki na migrene,leki bardzo mocne uszkadzające wątrobe,ostropest działa osłaniająco.

 31. Nie miałem pojęcia, że ostropest może mieć tak wiele właściwości odżywczych i zdrowotnych! Muszę na poważnie wprowadzić go do swojej codziennej diety. Bardzo dobry wpis!

 32. Czy są jakieś ograniczenia czasowe dotyczące przyjmowania tego ostropestu?? Zażywam zmielony do jogurtu, bóle wątroby ustały.

  1. Wątroba nie boli, to przestał Pana boleć woreczek żółciowy.

 33. spożywam mielone ziarno ostropestu, ale kamienie cholesterolowe w woreczku rosną nadal; co robić może ktoś poradzi

  1. polecam kurację ze znamion kukurydzy (to te włosy na kolbach) na kamienie żółciowe i nerkowe;
   wystarczy pić od rana tylko tę herbatkę (napar jest bez wyraźnego smaku i aromatu) w dowolnych ilościach i nie przyjmować żadnego innego płynu (najlepiej zaparzyć sobie w dużym termosie 1,5 l)

 34. To tani i wspaniały lek na wątrobę.

  1. Znam sposob,ale z prasy alternatywnej-podobno pomaga kuracja z oliwy i soku z cytryny-poszukaj w sieci ” rozpuszczanie/spedzanie kamieni zolciowych”.

 35. Jem ostropest od roku. Dolegliwości wątrobowe ustąpiły.Polecam

 36. Mam 67 lat i od pewnego czasu może 5 lat ujawnił się problem ze skórą na łokciach, zrobiła się szorstka do tego stopnia, że bardzo łatwo się brudziła, a umycie szczotką nie wiele dawało także kremowanie, łokcie miałem jak papier ścierny. Od 6 miesięcy zajadam ziemię okrzemkową, natomiast od 4 jedną łyżeczkę na czczo zmielonego ostropestu, w marcu zauważyłem zmianę na moich łokciach, skóra jak u noworodka, nie wiem co pomogło, ziemia okrzemkowa czy ostropest ale pomogło, zniknął wstydliwy problem, zdecydowanie zmniejszyła się także ilość wiatrów i są bezzapachowe.
  Warto stosować.

 37. TO CUDOWNE ZIOŁO
  Ja mam chorą wątrobę ,nie mam woreczka i piję ostropest po 1łyzce stołowej dziennie od dwóch lat i póżniej chodzę co trzy miesiące na badania (próby wątrobowe) i lekarz mi zawsze gratuluje że wyniki mam dobre.Bardzo się cieszę .POLECAM KAŻDEMU KTO CHORUJE NA TO CO JA CZYLI WĄTROBĘ .Naprawdę za parę groszy .

 38. Witam.. czy przy problemach z jelitami również można przyjmować ostropest?? i jak często? pozdrawiam 😉

 39. Moja kuzynka jedząc ostropest pozbyła się plam na twarzy i uczulenia na słońce. Ja też jem ostropest od kilku lat i polecam każdemu.

 40. JA tez od 2 dni próbuje co z moja wątrobą się stanie , czy będzie lepiej ? Czas pokaże?

 41. Przeczytałam oststanio że ostropest pomaga również w walce z przebarwieniami. Czy to prawda?

 42. Używam konfitury z orzecha włoskiego która idealnie reguluje calu system trawienny i utylizuje złe bakterie i pasożyty , myśle ze oset będzie idealnym dopełnieniem

 43. Witam, jak dlugo można stosować ostropest plamisty?

 44. A czy pomoże przy naczyniakach picie takiego oleju z tego zioła, a w zasadzie , czy wątroba będzie czuła się lepiej po obiedzie?

 45. przy badaniach USG w roku 2010 stwierdzono u mnie kamienie w woreczku żółciowym później w 2012 następne badanie stwierdzono znowu kamienie ale większe –zalecenie by z tym coś zrobić . Wątroba mi trochę dokuczała to kupiłem na allegro ostropest mieliłem na bieżąco i piłem zmieliłem tego jakieś 3 kg i używałem rożnie jak sobie przypomniałem wątroba się uspokoiła .Po jakimś czasie w r 2015 robiłem USG w przechodni i lekarz nie wierzył pytał czy usuwałem kamienie żółciowe bo inaczej są nie usuwalne ja powiedziałem że nie bo ich nie ma a dwa razy były potwierdzone a teraz nie ma – Później przypomniałem że piłem ostropest zmielony i on rozpuścił kamienie bo wpadłem na artykuł o ostropeście i kamieniach żołciowych dzieliłem się tą wiedzą z innymi i potwierdzam że pomoglo dlatego piszę może ktoś skorzysta z mojego doświadczenia jak powiedzialem mojemu lekarzowi to pokiwał z glową z politowaniem — A KAMIENI NIEMAM I NIE USÓWAŁEM OPERACYJNIE

  1. Mily Panie Zbigniewie,
   co ma Pan na mysli mowiac, „usowalem”, cos z ta gramatyka nie tak.

   Pozdrowienia

   Gosienka

 46. Ja zaczęłam właśnie kuracje bo słyszałam jeszcze o jednej właściwości ostropestu. Zapobiega pękanie skórek a ja mam z tym problem, zobaczymy po tyg. stosowania.

  1. Gosieńko Miła,
   Jak już zwracasz tak baczną uwagę na poprawną pisownię, to warto byłoby wiedzieć, że powoływać się powinnaś na ortografię, nie zaś na gramatykę. Chciałaś może dobrze, ale wyszło na to, że przyganiał kocioł garnkowi.

   Pozdrowienia

 47. TO DZIAŁA, PRZESTAŁEM CZUĆ WĄTROBĘ , CO BYŁO BARDZO UCIĄŻLIWE.
  MÓJ PRZEPIS TO 2 ZMIELONE ŁYŻECZKI Z MAŚLANKĄ .
  POLECAM!!!!!!!!!!!!

 48. Świetny artykuł! Potwierdzam również właściwości ostropestu!

 49. jutro idę do apteki go kupic, mam chorą wątrobę za 2-3 miesiące się odezwę, pozdrawiam

 50. własnie kupiłam i zastanawiam sie czy zazywac ale po przeczytaniu opini jestem pewna ze mi pomoze na wzdecia zgage i uczucie najedzenia sie przez ciagle wzdety brzuch.Odezwe sie po miesiacu

  1. Jem od dwóch lat ostropest.Dolegliwości związane z wątrobą ustąpiły. Polecam szczerze. Janek

 51. Super. Miałem spore problemy z watrobą. Wszystko co stosowałam było słabe i nie dawało pożądanego efektu. Dopiero od momentu kiedy zacząłem stosować ostropest plamisty watroba moja wróciła do formy. Polecam polecam i jeszcze raz polecam 🙂

 52. KAZIK Witam.Przy przewlekłym zapaleniu trzustki można zażywać ostropest ? Bardzo proszę o odpowiedz.

 53. Witam.Dopiero dowiedziałam się o leczniczych właściwościach ostropestu i mam zamiar zakupić i stosować codziennie,ale mam pytanie czy mogę go stosować mając złogi wapienne w woreczku żółciowym.Pozdrawiam serdecznie.

 54. Witam dostałam sporą ilośc nasion .Na opakowaniu jest data ważności i niestety są już dwa lata po terminie .Czy nie nadają się już ? Proszę o odpowiedź Pozdrawiam

 55. Czy można podawać ostropest psu celem oczyszczenia z toksyn?

  1. Tak, można podawać ostropest plamisty psu. Istotne by zmniejszyć dawkę w zależności od wagi. Dla czworonogów poniżej 25 kilogramów powinna to być nie więcej niż płaska łyżeczka.

   1. Pieskowi daję ostropest w jedzenie ,ponieważ weterynarz stwierdził powiększenie wątroby.Minęło kilka lat i piesek żyje.Polecam ostropest.

 56. Ja miałam po zapiciu alkoholu bardzo słabą wątrobę i zaczęłam 2 miesiące temu brać rewelacja po pierwsze nie mam wzdęć, brzucha wielkiego czuję się super i schudłam więc go będę brała jeszcze a ja biorę łyżeczkę proszku do ust i popijam dużo wody.

  1. Kochana tak nie rob ,bo mozesz zaczo[piowac jelito.Po prostu rozpusc w wodzie.Nawet maki w maszynce do miesa nie zmielisz bo sie zaczopuje sitko niw wierzysz to sprobuj.Halinka

 57. Przeczytalam juz chyba wszystko na temat ostropestu. Nie moge jednak nic znalezc na temat czy osoba z usunietym woreczkiem zolciowym moze go zazywac. W moim przypadku przydalby sie ze wzgledu, ze od lat biore duzo lekow na chorobe Lesniowskiego -Crona. Zaczelam brac ostropest po 2 lyzeczki swiezo mielonego okolo 1 tygodnia i wdaje mi sie, ze zwiekszyly mi sie biegunki.Bardzo prosze o odpowiedz.

  1. Witaj Aniu, Twoje pytanie przekazałem do naszych znajomych lekarzy i otrzymałem odpowiedź, że ostropest plamisty jest jak najbardziej wskazany. Co do biegunki to faktycznie może występować na początku, a u osób z usuniętym woreczkiem żółciowym jest niemal nieunikniona.

  2. Tonormalna sprawa biegunki trzeba przestać jeść Ostrowa przez tydzień i znowu pobierac

 58. Żona kazała mi to łykać… Stwierdziłem, że dowiem się co to takiego i czy mnie jeszcze kocha ;] Trucizna to nie jest zatem kocha :] Dziękuję za te dobre informacje!

  1. Pana wpis podoba mi się najbardziej ???

 59. Witam, Od kilku tygodni zażywam ostropest plamisty i zauważyłam pewien niepożądany efekt. Mianowicie problemy z gardłem i śluzówką, ból gardła i pieczenie. Ostropest mielę i zjadam bezpośrednio z łyżeczki i popijam wodą. Czy coś robię nie tak?

  1. Witaj Barbaro, Proponuję zmianę sposobu zażywania. Najlepiej zmielony ostropest dodać do jogurtu, owsianki czy posypać na kanapkę. Mam wrażenie, że ta drobna zmiana wystarczy :] Pozdrawiam

 60. Gdzie mozna dostac rabat na zakupy w Panstwa sklepie? Zrobie duze zakupy 😉

  1. Zawsze najlepiej jest zadzwonić, wówczas poza rabatem będziemy w stanie doradzić :] Dla wszystkich którzy czytają komentarze mogę tu zamieścić kod na 3%. Do wpisania w koszyku w polu rabat „biopunkt7”. Więcej bez rozmowy nie dajemy ;]

 61. Polecam olej z ostropestu. Miałam ogromne problemy z wątrobą i zalecono mi właśnie olej. Jak do tej pory chyba (nie mam jeszcze wyników) wszystko idzie w dobrą stronę. Przetestowałam tylko jednego producenta – Look Food. Chociaż zapewne każdy inny też by się sprawdził. Na razie nie zmieniam i dalej się kuruję.

 62. Jestem zwolenniczką, jak to Pan ujął, matki natury. Cieszy mnie fakt, że świadomość społeczeństwa rośnie i coraz więcej z nas wraca do podstaw zdrowego odżywiania i do kontaktu z naturą. Trafiłam tu szukając miodu, ale warto było chwilę poświęcić na lekturę. Pozdrawiam serdecznie!

 63. Bardzo przyjemnie się czytało, sporo ciekawych informacji. Zdecydowanie przetestuję ostropest plamisty, w szczególności, że doradził mi go mój znajomy lekarz. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.